Zbog svoje specifične arome i slatkastog ukusa, ovaj začin često se koristi kao dodatak ukusnim jelima, a van fitoterapije, manje je poznato da anis kao lek uspešno sprečava nadimanje stomaka, ojačava zid želuca i pospešuje bolje varenje.
Latinski naziv za biljku je Pimpinella anisum, dok je Englezi zovu anise. Ovaj začin spominje se čak u Jevanđeljima, tako da slobodno možemo reći da je poznat čovečanstvu, već više milenijuma. U nastavku članka saznajte kako se čaj od anisa priprema i kod kojih se sve tegoba koristi, podelićemo sa vama i recept za lekovitu tinkturu i još puno toga. .
NAPRAVITE SAMI: Domaći sirup za kašalj čisti pluća za samo 3 dana (VIDEO)
Šta je anis i odakle potiče
Anis je sredozemna začinska biljka koja se masovno koristi širom sveta. Fitoterapeuti smatraju da ona potiče sa Bliskog istoka, a da se ka mediteranskim zemljama raširila zahvaljujući trgovcima – Arapima koji su je preneli u Španiju.
Može da dosegne visinu do 80 cm, a karakterišu je nešto sitniji beli cvetovi. Ukusom može podsetiti na komorač i sladić, jer je slične arome – blago slatkaste. Upravo zbog toga se ceni u kuhinjama širom planete kao veoma interesantan i pre svega aromatičan začin.
Ono što svakako trebate da isprobate je fenomenalni čaj od anisa, pogodan osobama koje imaju probavne smetnje, ali se preporučuje i anisovo ulje, koje osim za varenje ima i brojne druge prednosti za zdravlje.
Svi delovi ove biljke su jestivi – u domaćinstvu se prvenstveno koristi kao dodatak kolačima, hlebu, i različitim pecivima. Takođe, anis začin može se dodavati i kuvanim jelima, salatama i sosovima, gde je naročito cenjen.
Budući da poseduje brojna lekovita svojstva, anis kao lek može biti od velike pomoći i u ublažavanju raznih zdravstvenih tegoba, a naročito probavnih smetnji i kašlja….
Lekovita svojstva semenki i ulja
Semenke anisa obiluju mineralima – kalcijumom, bakrom, gvožđem, kalijumom, magnezijumom i cinkom. Naročito se savetuje malokrvnim osobama jer 100 grama semena sadrži čak 36,96 mg gvožda.
Zbog visokog procenta kalijuma što češće treba da ga koriste osobe koje boluju od hipertenzije, jer ovaj mineral štiti kardiovaskularni sistem.
Anis kao lek blagotvorno deluje protiv nadimanja, umiruje grčeve u stomaku, jaca želudac, pospešuje probavu i podstiče laktaciju kod dojilja, a njegovo umirjuće dejstvo prelazi putem majčinog mleka i na dojenče.
Ova biljka pomaže i u slučaju upale pluća, jetre i materice, te podstiće izbacivanje šlajma i izlučivanje mokraće.
Takođe se primenjuje i u slučaju oticanja nogu, vode u kolenima i trbušnoj šupljini.
Blagotvorno anisovo ulje je moćan prirodni lek
Glavni sastojak ove biljke jeste eterično ulje, čije je blagotvorno dejstvo poznato još od davnina, koristi se za smanjivanje apetita i kao sredstvo za poboljšanje cirkulacije krvi.
Sastavni deo ovog eteričnog ulja je i jedinjenje anetol koje uništava bakterije, sprečava nadimanje, kao i upalu krajnika.
Osim toga, biljka anis se koristi i u industriji kolača i slatkiša, a širom sveta od njega se prave razni likeri i rakije sa prepoznatljivim mirisom. Koristi i u kozmetičkoj industriji, kao i za spravljanje prirodnih perparata za negu kože.
Anisovo ulje zaceljuje rane od ugriza i uboda insekata, te ublažava svrab i iritaciju.
Takođe, ako vas muči glavobolja, zapalite nekoliko semenki ovog začina u zatvorenoj prostoriji i tegobe će ubrzo nestati.
Nije nepoznato da se anis kao lek koristi i kod zubobolje i to u obliku čaja.
Kako se čaj od anisa priprema i dozira
Danas je poznato, da anis kao lek možemo upotrebiti na više različitih načina. Mi smo vam ovog puta izdvojili nekoliko odličnih recepata, pa da krenemo.
Čaj protiv nadutosti i gasova
Narodni lekari ovaj čaj od anisa posebno preporučuju za regulaciju crevne flore.
Pravi se na sledeći način:
- Jednu malu kašičicu anisa prelijte sa tri decilitra ključale vode, ostavite sa strane poklopljeno da odstoji nekih 20 minuta, a zatim ga procedite.
Anis čaj se pije četiri puta dnevno posle glavnih obroka u toku dana, ali najdelotvornije dejstvo ima ako se uzima između obroka i neposredno pre spavanja. Pije se topao, zaslađen domaćim bagremovim medom.
Fenomenalan napitak protiv zatvora stolice
- Pomešajte anis, suve šljive, koru krušine, morač i slatki koren ( svake po 20 grama) i dobro pomešajte. Od smese uzimte dve pune velke kašike i prelijte ih sa 3 decilitra vode koja je proključala. Poklopite i stavite na stranu dobra 3 sata da odstoji.
Dobijeni anis čaj procedite i pijte ukoliko imate problema sa zatvorom stolice..
Anis kao lek protiv kašlja
Kod pomenutih tegoba anis možete upotrebiti u ovoj izvanrednoj mešavini:
Sameljite u električnom mlinu za kafu 100 grama anisa,100 g suvog ivanjskog cveća i 60 g lanenog semena, pa sve pomešajte sa pola kilograma kvalitetnog domaćeg livadskog meda i ostaviti da odstoji tri dana pre upotrebe.
Teglu držite uvek dobro zatvorenu u frižideru i uzimajte 3 do 4 puta dnevno po jednu kafenu kašičicu, obavezno rastvorite u šoljici tople vode.
Takođe, možete sipati kašičicu sveže samlevenog anisa u 2,5 decilitra ključalog mleka, pa zatim prokuvajte na blagoj temperaturi oko 7 minuta. Ostavite da se malo prohladi, pa na kraju dodajte kašičicu dobrog domaćeg meda. Pijte ovaj napitak ujutru i uveče, uvek pre jela.
Izuzetni napitak protiv astme
Prirodna medicina i fitoterapija nam nude još jedan izvanredan recept protiv kašlja, koji je namenjen astmatičarima. Poznato je da anis kao lek pomaže i kod ovakvih pacijenata…
Uzmite 20 grama cveta podbela i anisa, te pomešajte još i sa 60 g podbelovih listova. Od cele smese uzmite 3 velike kašike pa ih izručite u 5 dl prohljučale vode. Kuvajte do deset minuta pa skinite sa vatre.
Potrebno je da čaj od anisa i podbela odstoji i to celu noć, jer se pije tek sutradan..
Napravite anisov čaj za bolje izlučivanje mokraće
Sledeća kombinacija lekovitog bilja, pokazala se veoma dobro kod problema sa mokrenjem i urinarnih infekcija. I u ovom receptu je bio neizostavan anis kao lek.
Evo i kako da napravite napitak:
Od 20 grama anisa, kima, celera, šargarepe i peršuna (prethodno izdrobljenih i sitno iseckanih) uzmite tri velike supene kašike mešavine, te ih prelijte sa 5 decilitara tek proključale vode. Sklonite sa šporeta na stranu i pustite da odstoji najmanje 3 sata i to poklopljen.
Nakon toga dobro procedite dobijeni čaj od anisa i kima, te ga obavezno uzimajte tri puta dnevno, i to uvek pre jela.
Kako se pravi tinktura od anisa
Za sam kraj pripremili smo vam još nešto veoma interesantno, u pitanju je lekovita tinktura.
Ona se pravi na sledeći način:
Sipajte u staklenu teglu ili flašu semenke anisa, a zatim ih prelijte domaćom rakijom (komovicom ili šljivovicom) ili 70 procentnim alkoholom. Dobro zatvorite i odložite na toplo i tamno mestu i pustite da odstoji dve nedelje, uz svakodnevno mućkanje.
Procedite i sipajte u flašce koje treba držati u frižideru. Uzimajte jednom dnevno po 20 kapi. One pomažu u slučaju kašlja, upale pluća i nadutosti.
Iskreno se nadamo da ste saznali za šta je sve anis kao lek dobar, mi vam preporučujemo da od ove biljke svakako isprobate neki od ovih pripravaka, ali tek nakon konsultacija sa vašim lekarom.
Nikako nemojte piti čaj od anisa u trudnoći ili ukoliko dojite, jer možete dobiti jake alergijske reakcije po koži, koje svakako nisu poželjne.