Spelta žitarica, poznata pod nazivom krupnik ili pir, ponovo se vraća na naše trpeze. Pomalo zaboravljena, godinama nezasluženo zapostavljena zbog pšenice, danas se sve više traži. Slobodno je mogu koristi deca, odrasli, trudnice i starije osobe..
Speltino brašno sadrži gluten u malim količinama i vrlo je zdravo, preporučuje se osobama alergičnim na ovaj protein, kao i obolelima od celijakije. Zašto je treba koristiti, kako naptaviti ukusni hleb ili zeleni sok , gde je možete kupiti i po kojoj ceni saznajte u nastavku ovog teksta.
Šta je spelta žitarica i kako se uzgaja
Spelta je vrsta pšenice uzgajana od davnina, tačnije 5000 godina pre nove ere, pre svega u Evropi. Stari Grci su je smatrali poklonom božanstva Demetre. Kako su bili moreplovci ostatku civilizacije su prenosili svoja znanja o njenim blagodetima i uzgoju.
Ova žitarica je međutim, jedno vreme bila zaboravljena i mesto je ustupila pšenici. Međutim, kako je interes ljudi za zdravom hranom i ishranom rastao, a tako i svest o značaju i vezi ishrane sa zdravljem, spelta je polako vraćala svoju popularnost i značaj. Danas se ona najviše koristi u Centralnoj Evropi i severnim krajevima Španije.
Uzgoj žitarice spelte
U narodu poznati krupnik uzgaja se već vekovima. Mnogo je otporniji od pšenice na različite bolesti. Pogoduje mu oštrija klima. Zemlju pre sadnje nije potrebno posebno hraniti, a ovo zemljište joj poprilično prija što se vidi po prinosu.
Seme je najbolje nabaviti iz organskog uzgoja. Kod nas su poznati proizvođači rekorderi u uzgoju ove žitarice sa prinosima preko 3,76 tona po hektaru.
Koja je njena nutritivna vrednost
Spelta kalorije sadrži – 338 na 100 grama, u istoj količini ima 14,6 g proteina, ugljenih hidrata- 70,2 g i masti- 2,4 g.
Zašto treba koristiti brašno od spelte
Najpoznatiji proizvod ove žitarice- speltino brašno možete koristiti umesto običnog belog pšeničnog brašna za pravljenje hleba, testenine, kolačića, krekera, torti, mafina, palačinki. Pored toga spelta je dostupna i u svom izvornom obliku, kao celo zrno, koje možete spremati kao rižu.
Još jedna stvar koju trebate znati o spelti. Ima super ukus! a speltina testenina zadržava teksturu prilikom kuvanja i odlična je za soseve i druge prelive, s druge strane pšenične testenine se zgrudvaju i slepe nakon kuvanja.
Razlike izeđu speltinog brašna i običnog pšeničnog su brojne, a jedna je gluten. Iako ga I jedno i drugo brašno sadrže, ovaj koji se nalazi u speltinom brašnu lako je razgradljiv u vodi ili prilikom grejanja, dok se pšenični ne rastvara čak naprotiv postaje jači.
Žitarica spelta i dalje sadrži ljusku koja je štiti od spoljnih elemenata i glodara, dok je pšenica više nema te je razvila brojne enzima koji je štite od insekata a koje ljudski organizam teško prepoznaje.
Danas se žitarica kao pšenica povezuje sa brojnim digestivnim problemima i upalama. Upravo zbog glutena i enzima, te se osobama sa osetljivim stomakom preporučuje izbacibanje pšeničnog brašna iz upotrebe.
Lekovita svojstva speltinog brašna su brojna
Spelta žitarica odlično reguliše metabolizam, pomaže u stvaranju hormona, pospešuje cirkulaciju, jača kosti, poboljšava imunitet, pojačava digestivni sistem, smanjuje šećer u krvi i reguliše holesterol.
Blagotvotna dijetetska vlakna ove žitarice pomažu smanjivanju nivo opasnog LDL u krvi, tako što blokiraju apsorpciju holesterola iz hrane u organizam;
Spelta pospešuje cirkulaciju zbog visokog sadržaja gvožđa i bakra u svom sastavu. Oni su izuzetno bitni za stvaranje crvenih krvnih zrnca, pospešuju protok krivi kroz organizam što znači više kiseonika za organe i tkivo, ubrzava zarastanje rana i povećavaju energiju;
Speltino brašno pomaže u regulaciji hormona i kreatina. Niacin jedan je važan vitamin za organizam i može se naći u ovo žitarici u veoma velikim količinama. On je ključan za rad žlezda u telu, a posebno za proizvodnju polnih hormona.
Zdrav endokrini sistem je bitan za telo, održavajte količinu niacina u normali dodavajući speltino brašno redovno u ishranu;
Obiluje dragocenim mineralima
Žitarica spelta ima zavidan spektar minerala koji su neophodni za zdrave i jake kosti. Cink, magnezijum, bakar, fosfor i selen bitni su za pravilan rast i razvoj kostiju. Pojačavajući količinu ovih minerala u vašem organizmu možete preduprediti nastanak osteoporoze i drugih bolesti povezanih sa starenjem koje slabe i degradiraju kosti;
Zbog proteina koji se nalaze u spelti ona je bitna za pravilan rast i razvoj organizma u celini. Tiamin koji sadrži takođe je veoma bitan za imuni sistem i njegovo pravilno funkcionisanje, a smanjuje i stres i anksioznost;
Pomaže dijabetičarima
Šećer i ugljeni hidrati su opasni za dijabetičare, a visok nivo vlakana u speltinom brašnu može preokrenuti ove efekte i pomogne u regulaciji i razgradnji šećera u glukozu. Regulacijom ispuštanja insulina i glukoze u organizmu reguliše se dijabetes;
Veoma je dobra i korisna žitarica spelta za žene, jer sprečava nastanak kamena u žuči, a opet kod pripadnica lepšeg pola ima i izvanrednu preventivnu ulogu, značajno smanjuje rizike za nastanak raka dojke;
Za šta je još dobro brašno od spelte?
Zbog visoke koncentracije vlakana spelta I njeno brašno pomažu u rešavanju digestivnih problema kao što su zatvor, gasovi, nadutost, grčevi, dijareja, pa čak i kod nekih ozbiljnijih stanja kao što su čirevi.
Kao što smo već rekli, osobe osetljive na gluten moraju znati, kakoi u spelti ima ovog proteina ali da se on lako rastvara i razgrađuje u vodi ili na toploti. Zbog takvog svojstva ovaj iz speltinog brašna nema takva neželjena dejstva na organizam kao kod običnog pšeničnog brašna.
Pomaže kod pretilnosti, odnosno prekomerne telesne težine (eng. obesety).
Ako pokušavate smršati u dijetu uključite i speltu. Možete koristiti celu žitaricu, kao dodatak pahuljicama ili za jela koja pripremate sa brašnom koristite speltino.
Dijetetska svojstva se pripisuju činjenici da je žitarica spelta bogata vlaknima koja pospešuju probavu.
Ova žitarica je veoma korisna, i ako želite zdraviju ishranu, ili nekakvu promenui, obavezno u vašu trpezu uvrstite speltino brašno.
Kako napraviti hleb od spelte recept
Spelta je veoma zahvalna za pravljenje hleba. Naime, on se veoma lako pravi, treba vam par namirnica i malo strpljenja, a rezultat je odličan. Speltin hleb se ne suši brzo, dugo ostaje svež, pa ćete ga moći koristiti 3-4 dana. Često se koristi u hrono ishrani.
Hleb od spelte sa semenkama
Pomešajte sledeće sastojke:
600 gr speltinog, 2 dl vode-kisele i isto toliko jogurta, i dobro ih sjedinite. U smesu dodajte jedno jaje, a zatim dobro umutite dok se jaje ne sjedini sa smesom. U dobijenu mešavinu dodajte jedan prašak za pecivo, kašikicu soli i šećera i 2 kašike maslinovog ulja.
Na kraju u smesu dodajte semenke bundeve, lana, susama i suncokreta, po ukusu. Tepsiju u kojoj ćete peći hleb namažite uljem i pospite malo brašna, i stavite u prethodno zagrijanu rernu.
Hleb od spelte pecite na 200 stepeni 30-40 minuta.
Hleb od spelte i heljde
Ukus heljde i spelte se odlučno slažu. Priprema je ista kao i kod prethodno recepta.
Potrebno je samo prethodno pomešati 300 gr speltinog i 300 gr heljdinog brašna, dobro ih promešati, dodati ostale sastojke, 2dl kisele vodi i jogurta, 1 prašak za pecivo, kašikica soli i šećera, 2 kašikice maslinovog ulja i 1 jaje. Smesu dobro umesiti a na kraju dodati semenke lana, bundeve, suncokreta ili susama. Vreme pripreme je 30- 40 minuta na 200 stupnjeva.
Dobićete hleb koji je fantastičnog ukusa , a miris će vas oduvati.
Kako napraviti zeleni sok od spelte kod kuće
Ako do sada niste porobali ili niste znali za ovaj sok probajte ga što pre. Spelta žitarica je veoma zdrava i koristi se I za jačanje imuniteta. Napitak mogu koristiti svi, deca, trudnice, sportisti, a radi oporavka organizma preporučjuje se i obolelima od kancera .
Lekoviti sok ove žitarice je bogat enzimima, sadrži čak 18 enzima, i vitaminom B17. Aminokiseline i belančevine u soku zastupljene su u velikim količinama.
Lekovita svojstva listova spelte u ovom soku dobijaju punu snagu. Hlorofil iz ovih listova obogaćuje krv kiseonikom što znatno smanjuje i usporava razvoj kancerogenih ćelija.
Pomaže probavu i rad unutrašnjih organa
Njega trebaju koristiti dame za lečenje cisti na jajnicima i bubrezima. Zeleni sok od spelte se pije svež ili zamrznut. Zamrznute kocke treba upotrebiti u roku od najduže godinu dana, jer postepeno gube na svojstvima.
Napitak možete sami napraviti.
Za pripremu su vam potrebni spelta – trava, koju morate iseckati , a potom i sameljite. Kada je dobor sameljete iscedite sok, najbolje je koristiti sokovnik. Sok uspite u kutije za led i čuvajte ih zamrznute. Upotrebljavate 1-2 kocke razmućene u čašu vode.
Ovaj sok možete kupiti gotov u bolje snabdevenim bio-buticima ili putem interneta. Cena ovo soka je oko 2500 dinara.
Cena spelte i čuvanje speltinog brašna
Speltino brašno možete danas kupiti u svim marketima, prodavnicama zdrave hrane ili naručiti preko interneta. Cena integralnog brašna od spelte se kreće od 380-420 dinara za kilogram.
Žitarica spelta može se čak nabaviti i kod nekih naših domaćih poljoprivrednih gazdinstva koja se već godinama uspešno bave uzgojem i prodajom.
Iako je brašno najpoznatije, u prodaji su vam dostupni razni drugi gotovi proizvodi sa speltom, kao što su griz, mekinje, testenine, makarone, krekeri , hleb i perece. Speltino brašno mogu upotrebljavati svi, izuzetak su osobe alergične na žitarice kao što je pšenica i osobe osetljive na gluten.
Iako smo već objasnili kako sadrži gluten koji je lako razgradljiv, ipak se ovim osobama preporučuje oprez. Važno je napomenuti da osobe sa celijaklijom treba da izbegavaju ovo brašno. Ostalima se preporučuje žitarica spelta kao i proizvodi od nje. Začinite ishranu novim uskusom i uživajte u promeni.
Ukoliko vam spelta žitarica ne odgovara i iz nekog razloga vam se ne sviđa, preporučujemo vam naš članak kako napraviti hleb od heljde.