Jeste li već probali hrskavi čips od kelja? Ako još uvek niste možemo vam reći samo jedno – razoružaće vas svojim predivnim ukusom. Mi još nismo upoznali osobu kojoj se ovaj recept nije svideo. Stoga, umesto kupovnih grickalica, vaše činije napunite čipsom iz domaće radinosti.
Uživajte u fantastičnom delikatesu koji ne samo što je ukusan već je i veoma zdrav. Ova zdrava užina svideće se i vašoj deci. Nećete više morati ići do prodavnice po još jednu kesicu omiljene grickalice.
Obavezno pročitajte redove koji slede. Otkrićete sve prednosti konzumacije ove zdrave grickalice i nateraćemo vas da probate ovu ukusnu „brzu poslasticu iz vaše rerne“…
Kelj ima brojna lekovita svojstva
Član porodice kupusnjača, uz brokoli, karfiol i kupus, kelj je zbog svojih nutrutivnih vrednosti, sve popularnije povrće. Zahvaljujući velikom broju minerala i vitamina, naročito je cenjen među veganima i vegetarijancima. Sastavni je deo salata i smutija, a od njega se mogu spravljati variva i čorbe, kao i različiti specijaliteti.
U poslednje vreme, hit među receptima jeste i domaći čips od kelja, koji je veoma zdrava alternativa onom kupovnom. Pri tom ova namirnica se sprema jednostavno i brzo za kratko vreme. Biće vam potrebno samo 10 – tak minuta.
Dobitna kombinacija vitamina i minerala
Ovo povrće obiluje mineralima, a naročito se ističe po visokom nivou kalcijuma. Kao što smo već napominjali ono jača kosti, usporava proces gubitka koštane gustine i obolevanje od osteoporoze.
Više možete saznati na linku: https://zdravailepa.com/alternativa/prirodni-lekovi-za-osteoporozu/
Prema nekim studijama, kalcijum iz kelja u organizmu se apsorbuje mnogo brže nego onaj iz mlečnih proizvoda. To je tako zahvaljujući vitaminu C koji mu pomaže da se bolje fiksira za kosti.
Zdrava grickalica u vegetarijanskoj ishani
Kelj je i jedan od najvećih izvora gvožđa, zbog čega naročito pogoduje vegetarijancima i veganima, kao i anemičnim osobama. Ovo povrće će umnogome pomoći i kod hroničnog umora, stoga ga svakako uvrstite u vaš jelovnik.
Analize pokazuju da se u kelju nalazi više gvožđa nego u govedini, više kalcijuma nego u mleku. Ono što je najinteresantnije ima čak i do 10 odsto više vitamina C nego u spanaću.
Obavezno konzumirajte domaći čips od kelja u njemu ima dosta vitamina K, koji jača kosti, ali i potpomaže čišćenje jetre.
Odličan u prevenciji raka i najtežih oboljenja
Zeleni kelj čips je dobro konzumirati i zbog obilja antioksidansa koji štite organizam od dejstva slobodnih radikala. Oni čak sprečavaju razvoj kanceroznih ćelija.
Studije pokazuju da je kelj naročito delotvoran u prevenciji raka pluća i creva, raka dojke, prostate i drugih oblika kancera. Svi oni se javljaju na hormonalnoj bazi, zbog toga što njegove antioksidativne komponente mogu da ubrzaju metabolizam estrogena.
Sadrži li kelj čips kalorije?
Kelj je niskokaloričan, a sadrži i vlakna koja podstiču varenje, ublažavaju probleme s konstipacijom i regulišu nivoe holesterola. U njegovom sastavu ima i beta-karotena koji čuvaju čulo vida, te sprečavaju pojavu bolesti poput katarakte i makularne degeneracije.
Kako napraviti čips od kelja u kućnoj varijanti
Sastojci koji su vam potrebni:
250 g listova kelja,
1-2 kašike kokosovog ili maslinovog ulja,
1 kašičica kima,
1 kašičica mlevene paprike,
so za posipanje.
Priprema zdravog zelenog čipsa:
Listove kelja najpre dobro oprite nad jačim mlazom vode, a potom ih prosušite. Zatim ih trebate iscepkati na komadiće. Premestite ih u poveću činiju, marinirajte uljem, začinima i solju.
Rukama pomešajte smesu, kako bi se ulje i začini jednako rasporedili. Pripremite četvrtastu tepsiju, obložite je pek-papirom, te poredajte ravnomerno listove kelja. Pecite 10-15 minuta u prethodno zagrejanoj rerni na 150 stepeni. Potom čips promešajte da bi se ravnomernije ispekao.
Pecite još oko 5 minuta, dok kelj ne postane hrskav i ne poprimi zlatnobraonu boju. Samo budite na oprezu, može lako zagoreti. Izvadite ga iz rerne i ostaviti neka se malo prohladi.
Konzumirajte zeleni i hrskavi čips od kelja dok je još svež, jer tada je najukusniji. Ostatak čuvajte u poklopljenoj činiji na sobnoj temperaturi, najduže tri dana.
Savet plus:
Umesto obične koristite himalajsku ili morsku so. Vaš domaći čips dobiće još jednu blažu – prefinjenu notu.
Ako ga pripremate za vašu decu, povedite računa o njegovom izgledu!
Da dobro ste pročitali, deci je jako važno kako će izgledati čips, u suprotnom im neće biti interesantan. Stoga je preporuka da ga pravite od tkz. kovržavog kelja, koji je vizuelno zanimljiv i interesantan mališanima.
Zašto treba izbegavati kupovni čips iz kesice
Povremeno uživanje u kesici čipsa ne izaziva veću štetu ukoliko imate zdrav režim ishrane, ipak svakodnevna konzumacija nije preporučljiva.
Činjenica je da je svaki čips ukusan, ali to kratkotrajno zadovoljstvo nije vredno rizika. U pitanju je vrlo nezdrava grickalica sadrži veliki broj komponenti štetnih po zdravlje.
Masni listići krompira pružiće vam samo trenutno zadovoljstvo, ali i mogu naštetiti vašem zdravlju ako ih jedete u većoj količini.
- Proizvođači čipsa često koriste različite veštačke supstance kako bi produžili njegov rok trajanja i svežinu. Upravo one, ukoliko se unose u većim količinama, mogu biti opasne pa čak uzrokovati i razvoj malignih oboljenja.
Takođe, kupovni čips od krompira obiluje transmastima koje podižu nivo lošeg holesterola u krvi, pa je i rizik od začepljenja arterija veći.
Čips od krompira ima puno više kalorija
Ova nezdrava masna grickalica je i izuzetno kalorična. Samo 15-20 listića sadrži oko 10 g masti i 154 g kalorija, te može biti i uzrok gojaznosti.
- U čipsu nema ni vitamina ni minerala, pa je njegova nutritivna vrednost zanemarljiva. Osim toga, veoma je slan, a dobro je poznato kako velike količine soli u organizmu negativno utiču na kardiovaskularni sistem. Naime, one povećavaju vrednosti krvnog pritiska, što može uzrokovati i ozbiljna srčana i bubrežna oboljenja.
Upravo zbog svega navedenog zaobiđite kupovni, već napravite sami svoj zeleni čips od kelja. Za njegovu izradu biće vam potrebno svega desetak minuta.