Maska od zelene gline je prava blagodet za lice, blaga je i nežna prema koži i gotovo potpuno neškodljiva. Nju veoma lako možete napraviti kod vaše kuće kao i mnoštvo drugih preparata sa glinom.
Osim što je možete pronaći u preparatima, glina se u prodavnicama zdrave hrane prodaje i posebno. Od nje se u kućnoj varijanti pravi čuvena maska od zelene gline za lice. Pored nje možete napraviti i velik broj drugih korisnih preparata za negu od glave do pete.
Zašto je zelena glina za lice najbolja
Zelena glina jedan je od najčešćih sastojaka u preparatima za negu lica, tela i kose. Popularnost u kozmetičkoj industriji stekla je zbog sposobnosti da rešava različite kožne probleme. U svom sastavu ima brojne dragocene supstance, koje su koži važne i obezbeđuju njen lep i negovan izgled.
Glina za sebe vezuje sve nečistoće i višak masnoće s površine kože. Ona deluje i dubinski, te sa sobom odnosi prljavštine iz pora kože. Kako ona čiste pore, s vremenom se iste smanjuju, pa se koristi i kao sredstvo za njihovo skupljanje. Upravo u te svrhe najčešće se koristi zelena glina maska, jer je ona ujedno i najdostupnija na tržištu.
Bogata je različitim mineralima: cinkom, kalcijumom, bakrom i silicijumom, te prilikom aplikacije hrani kožu i čini je zdravijom i otpornijom. U nastavku podelićemo sa vama više odličnih recepata kako se pravi maska za lice sa zelenom glinom…
Maska od zelene gline za masnu i aknoznu kožu
Sa zelenom glinom najčešće se prave maske za negovanje aknozne i masne kože. Ona ima sposobnost da ukloni nagomilane masnoće, te sprečava nastanak upala na koži.
Maska od zelene gline namenjena je upravo takvom tipu kože. U njen sastav pored gline ulazi ,med i jogurt.
Preparati koji u sebi sadrže alkohol više će naštetiti nego koristiti aknoznoj koži. Naime, tretman preparatima baziranim na alkoholu dodatno će dehidrirati kožu i ona će se dodatno ljuspati. Tu nastupa jogurt koji će koži vratiti preko potrebnu vlažnost koja joj nedostaje, tj intezivno će je hidrirati.
Kako se priprema maska od zelene gline i meda sa jogurtom
- Biće vam potrebna kašika zelene gline, meda i ista količina jogurta. Sve zajedno se treba mešati do dobijanja paste poželjne gustine. Ako maska za lice ispadne pregusta, dodajte joj još manju količinu jogurta, sve dok ne bude dovoljno gusta za lakše nanošenje na lice.
- Sada trebate aplikovati masku na prethodno očišćeno lice i pustite nek odstoji na koži dvadesetak minuta.
- Potom lice dobro isperite, kako bi sve ostatke i tragove maske otklonili.Najbolje ćete ga obrisati ako kožu nežno tapkate peškirom.
Maska od zelene gline i meda sa jogurtom treba da se nanosi barem dva puta nedeljno, tek tada ima efekta. Ako ste uporne i dosledne, vremenom ćete potpuno oporaviti kožu. Lućenje masnoća će biti puno oskudnije, a pojava upaljenih akni postaće prava retkost.
Ne zaboravite: zelena glina za lice u obliku maske se može aplikovati tek nakon što uradite temeljan piling kože na licu.
Zelena glina maska za proširene pore
Kako glina deluje i na skupljanje proširenih pora u slučaju mešovite i masne kože, često se koristi i za pripremu ovakvih maski. Osim zelene gline, za njenu izradu koriste se i biljke koje imaju adstrigentno delovanje. Tačnije one dodatno stežu tkivo i doprinose sužavanju proširenih pora.
VAŽNO: Kako su proširene pore uporan problem, i s ovom maskom morate biti uporni da bi dala vidljive rezultate. Poželjno je da se zelena maska za lice primenjuje najmanje jednom nedeljno, a preporuka je da to bude i češće.
Kako se priprema maska protiv proširenih pora
- Za pripremu maske potrebna vam je biljna mešavina koju ćete sami pripremiti. Za nju vam je neophodna kašika listova breze, kašika cvetova kamilice i kašika listova žalfije.
- Sve ove osušene biljke sameljite u blenderu tako da postanu gotovo praškaste.
- Ovako samlevenu mešavinu biljaka pomešajte s dve kašike gline i prelijte s onoliko destilovane vode koliko je potrebno da se dobije odgovarajuća konzistencija.
- Umutite sve lepo da biste dobili kašu, koju ćete zatim naneti ravnomerno na lice.
- Ostavite to neka deluje 20 minuta, a zatim isperite prvo mlakom vodom, a onda i hladnom vodom. To će vam dodatno skupiti proširene pore.
Ova zelena maska pogodna je i za osobe s osetljivom kožom.
Kako se pravi maska od zelene gline za normalnu kožu
Čak je i normalnom tipu kože neophodna dodatna nega. Iako sada izgleda savršeno, morate joj pružiti preparate koji će je nahraniti, hidrirati i zaštititi od nepovoljnih spoljašnjih uticaja. Samo tako ona može duže bila lepa, glatka i mladolika.
Kako se priprema zelena glina za negovanje normalne kože lica
- Pomešajte tri kašike gline za spoljašnju upotrebu s dve kašike ulja od makadamije. Mešajte dok se komponente ne sjedine, a zatim lagano dodajite mineralnu vodu dok se ne formira pasta laka za aplikovanje.
- Potom dobro očistite lice od svih nečistoća, pa četkicom nanesite masku na lice, vrat i dekolte.
- Ostavite nek deluje oko pola sata, a zatim isperite lice mlakom vodom.
- Nakon toga sledi krema za intenzivnu hidrataciju kože.
Važno: Ulje od makadamije pogodno je za sve tipove kože, naročito zato što brzo deluje i ne masti kožu. Takođe, veoma je popularno jer usporava proces starenja, a i eliminiše postojeće bore na licu.
Zelena glina za celulit
Želite li zategnute, glatke i negovane noge, onda je maska od zelene gline prava stvar za vas. Naime, glina deluje i tako što ubrzava eliminaciju nepoželjnih toksina iz kože, što je jedan od glavnih preduslova za butine bez vidljivog celulita.
Kako se priprema maska za celulit?
- Pakovanje koje će ukloniti s butina “narandžinu koru” priprema se od pola šoljice gline pomešane s kašikom ulja od bršljena i kašikom meda.
- Ove komponente dobro se izmešaju, a zatim im se dodaje onoliko vode koliko je potrebno da se formira glatka pasta.
- Ovoj mešavini na kraju dodajte esencijalno ulje lavande, koje doprinosi anticelulitnom dejstvu pakovanja.
Napomena: Pre nego što aplikujte ovu pastu, neophodno je da ispilingujete kožu butina, i to mesavinom meda i šećera. Šećer je krupniji abraziv, pa piling radite nežno kako ne biste oštetili kožu. Ovim pilingom uklonićete sloj odumrlih ćelija kože, te će aktivni principi iz pakovanja moći dublje prodreti u nju. Takođe, ujedno ćete podstaći cirkulaciju, što je posebno dobro za eliminaciju celulita.
Kad isperete piling s butina, sačekajte nek se površina kože potpuno osuši. Zatim aplikujete sloj mešavine s glinom, pa preko njega stavite vlažne trake algi. Sve to dobro prekrijte providnom folijom, pa ležite i pokrijte se toplim ćebetom. Ostavite pakovanje nek deluje najmanje pola sata, a zatim uklonite čvrste delove i isperite ostatak maske. Neophodno je pakovanje primenjivati najmanje jednom nedeljno, i to osam uzastopnih nedelja.
Maska od gline za meka stopala
Zelena glina se može upotrebiti i za pripremu maske koja će učiniti da vam stopala budu zdrava, meka i glatka.
Smesa se jednostavno priprema u svega par koraka:
- U činiji pomešajte dve kašike zelene gline za spoljašnju upotrebu s kašikom brašna od heljde i kašičicom kurkume.
- Dobro pomešajte sve suve sastojke, a zatim dodajte malo hladne ružine vodice, tako da se od suvih sastojaka napravi pasta. Ostavite pastu narednih 15 minuta u frižideru da se sastojci potpuno stope, a i da biste imali efekat hlađenja kad aplikujete masku na stopala.
- Nanesite masku i ostavite je nek deluje dok se potpuno ne osuši.
Kako to tačno deluje maska od zelene gline na stopala?
Glina iz maske odstraniće nečistoće iz kože i ubrzati cirkulaciju. Sa druge stane kurkuma, budući da deluje antiseptično, ubrzaće proces isceljenja, pogotovo u slučaju napukle kože. Nakon maske nanesite losion za omekšavanje kože na stopalima.
Maska od zelene gline za kosu kako se primenjuje
Uklanja perut i ubrzava rast vlasi
Nije retko da se zelena glina primenjuje i za pripremu maski za teme, jer pozitivno deluje na više načina. Pre svega, ona otklanja višak masnoće sa skalpa i postojeću perut, te sprečava nastanak nove peruti. Osim toga, sadrži sve one minerale koji su neophodni kosi, te redovnom upotrebom ubrzava njen rast. Čisti površinu kože, pa sprečava i nastanak bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Napravite masku za kosu od zelene gline
- Da biste pripremili masku, pola šoljice gline pomešajte sa svim onim uljima koja pozitivno deluju na kožu glave i kosu . Načinite sledeću mešavinu kašika kokosovog ulja, pola kašike ricinusovog ulja i pola kašike ulja od čička.
- Sve sastojke dobro izmešajte, pa im dodajte hidrolat od lavande kako biste postigli željenu konzistenciju.
- Pre nego što aplikujete masku, pokvasite kosu vodom, a zatim nanesite mešavinu od korena do vrha vlasi. Kada nanesete celu količinu, vežite kosu u punđu i preko toga nanesite kapu za tuširanje.
- Ostavite masku neka deluje oko pola sata, a zatim normalno operite kosu.
Nakon ove maske kosa će vam biti mekana i svilenkasta. Kokosovo ulje dodatno neguje kosu, a sprečava i razvoj bakterija na skalpu. Ricinusovo ulje podstiče rast kose, ali aktivira i folikule, pa redovna upotreba može podstaći rast novih vlasi.
VAŽNO: Kad pripremate preparate od gline, koristite isključivo drvene posude i kašike. Trudite se da glina ne dođe u kontakt s metalnim posuđem, jer se tako umanjuje njeno dejstvo.
Zelena glina cena u apotekama
Zelenu glinu možete danas nabaviti već po ceni od 500 dinara u apotekama. Pronaćićete je u prodavnicama zdrave hrane, bolje opremljenim kozmetičkim lancima itd.
Koja se to zelena glina može piti?
Na tržištu je zastupljena i zelena glina koja se pije, koja se razlikuje od one za spoljnu upotebu. Takva glina se dozira u srazmeri -1 kašičica gline na čašu vode. Koristi se za detoksikaciju organizma i kura čišćenja traje 3 nedelje. Napitak trebate popiti ujutru natašte pre bilo kog drugog obroka, dakle isključivo na prazan stomak. Nemojte jesti najmanje 30 minuta nakon toga.
IZVORI:
https://www.livestrong.com/article/233666-health-benefits-of-green-clay/