Ovaj zdravi napitak je nekada bio izuzetno često prisutan na srpskim trpezama. Pravile su ga naše bake i prabake i bio je neizostavan deo zimnica. Nakon toga je sasvim neopravdano izgubio na popularnosti. No, mi ćemo se potrudimo da vam ponovo približimo razloge zbog kojih morate pokušati napraviti sok od trnjina.
U tekstu ćemo govoriti zbog čega se trnjina smatra toliko zdravom biljkom. Takođe, ukoliko nastavite sa čitanjem videćete i nekoliko odličnih recepata kako možete napraviti sok, liker ili čaj od crnog trna.
Kako izgleda biljka trnjina?
Drugo ime za trnjinu je divlja šljiva, mačija šljiva, crni trn ili trnavka, a naziv na latinskom je Prunus Spinosa. Neretko biljka sama raste u divljini, na livadama, poljanama i pored puta, te ste je sigurno nekada videli. Žbunastog je oblika, sa sitnim plodovima tamne boje.
Može se naći u Evropi, Severnoj Americi, Aziji, Africi i na Novom Zelandu. Stablo biljke može biti prilično visoko, raste i do 6 metara, a životni vek je oko 40 godina. Listovi su uski i mali i veoma gusti. Trnjine su poznate u svetu od davnina, za lečenje su ih koristili čak i antički Grci.
Ova biljka je pripadnik porodice ruža, što se vidi baš po tome što joj je grmlje puno trnja. Baš je dobila naziv baš po tome i dobila naziv. Na taj način se i najlakše raspoznaje od drugog bobičastog voća koje raste u žbunju.
Trnje ove biljke je većinom bezopasno i ne dovoljno oštro kako bi vas povredilo. Međutim, ipak radi vaše bezbednosti je najbolje nositi baštenske rukavice i dugačke rukave kada berete plodove. Tako neće doći do ogrebotina i drugih vrsta povreda. Stablo sadrži dosta tanina, te se nekada uz lekoviti čaj, liker i sok od trnjina, od ove bili pravilo i mastilo za pisanje.
Kakav ukus ima divlja šljiva?
Plod divlje šljive zaista i podseća na malu šljivu, ali joj ukus nije baš toliko privlačan. Pomalo je jak opor, što se ne dopada svima, verovatno je i to razlog što je izgubila na popularnosti. Naše bake su nekada redovno pravile sok, džem, slatko ili rakiju od trnjina. Ovi proizvodi su se mogli naći u svakom domaćinstvu, što danas nije slučaj.
Ipak trnavka polako postaje sve popularnija, baš zbog toga što je izuzetno zdrava. Ranije se tvrdilo kako sok od trnjina može pomoći kod mnogih zdravstvenih stanja. Savremena medicina je dokazala ove tvrdnje tačnim. Naime, ova biljka sadrži veliki broj izuzetno korisnih organskih jedinjenja koji pozitivno utiču na zdravlje organizma. Pa hajde da vidimo zbog čega se sve trnavka smatra zdravom.
U čemu se ogleda lekovitost trnjine?
Trnjina nema samo lekovit plod već i list i cvet. Ona je diuretičko, antioksidantno, antiinflamatorno i laksativno sredstvo. Dakle, već po ovoj činjenici možemo videti mnogobrojna lekovita svojstva koja trnjina ima po zdravlje.
Najpre, trnjina kao lek je odlična za čišćenje krvi. On čisti krv od toksina i utiče na snižavanje povišenog nivoa holesterola i trombocita, te krvni sudovi postaju prohodniji. Ovako se i znatno smanjuje rizik i od venskih i srčanih bolesti. Najlekovitiji deo biljke kada je detoksikacija krvi u pitanju jeste cvet, on je bogat jedinjenjima kao što su rutin i kvercitin. Unošenjem ovih supstanci u organizam smanjujete i mogućnost za oboljenje od reume i gihta. Pored toga cvet će ublažiti i simptome ukoliko već patite od ovih bolesti.
Ukoliko imate problema sa stomakom jedna od najboljih stvari koju možete učiniti jeste da popijete sok od trnjina. Naime, on poboljšava i ubrzava varenje, oslobađa vas od opstipacije ili dijareje, leči dispepsiju i smanjuje oticanje. Sok će vam sigurno regulisati probavu kakav god problem sa njom imali.
Moćan je prirodni diuretik
Ovaj čudotvorni napitak, kao što smo već prethodno napomenuli, ima diuretička svojstva. Sok od trnjina vas tera na češće odlaske u toalet, čime se rešava problem zadržavanja tečnosti u organizmu. A pored toga, on se preporučuje i ljudima koji imaju kamen u bubregu.
Sok od trnjine može pomoći i kod spazma bešike.
Takođe, ukoliko ste primetili kako vas boli grlo i sumnjate na početak prehlade, obavezno ispirajte usta sokom od divlje šljive. Ovo treba činiti jer trnjinaima antiinflamatorna svojstva, ona će smanjiti bol u ždrelu,a ispijanje soka će vam prilično brzo ojačati imunitet. Ova biljka je izuzetno bogata vitaminom C, tako možete njenom upotrebom i sasvim izbeći prehladu i dosadne odlaske kod lekara.
Čak i kada ste zakasnili i do prehlade dođe, nije kasno za ispijanje ovog napitka. On može izlečiti prehladu i ubrzati proces izlečenja. Osim toga, možete ga piti i ako vas je zadesio jak suvi kašalj. Supstance koje se u njemu nalaze smiruju nadražaje i smanjuju bol u grlu, te kašljanje brže prolazi.
Kako se pravi sok od trnjina kod kuće?
Recept za domaći sok od trnjina je izuzetno jednostavan i svako ga može napraviti. Potrebna su vam tri sastojka, a to su sveže ubrane trnjine, šećer i voda. U mnogim receptima kažu kako skuvane blodove treba usitniti u blenderu. Međutim sastojci će biti sveže skinuti sa ključale vode, te toplota može oštetiti sečivo. Najbolje je ne stavljati ništa toplo u blender.
Prema osnovnom receptu količina trnjine i šećera su u odnosu 1:4. Dakle, za kilogram trnjina biće vam potrebno 250 grama šećera.
- Neka plodovi trnjine budu sveže ubrani, a najbolje je to učiniti odmah nakon prvog mraza. Takođe, pražljivo properite voće, odstranite sve nečistoće.
- Kilogram bobica stavite u šerpu i prelijte vodom, voda treba biti tri prsta iznad trnjina. Kuvajte dok ne primetite kako su trnjine omekšale. Nakon toga ih procedite i izmiksajte dok voće ne bude sasvim izdrobljeno.
- Zatim, u šerpu dodajte dva i po litra vode i 250 grama šećera. Sok nemojte kuvati na najjačoj vatri kako šećer ne bi zagorio, tako ćete dobiti finu ujednačenu homogenu masu. Inače je ovom napitku potrebno prilično malo vremena za kuvanje, zato se nemojte udaljavati od šporeta.
- Vreo sok prespite u sterilne staklene tegle ili flaše i obmotajte ih ćebetom i tako držite dok se ne ohlade. Ovaj stari trik se preporučuje iz razloga što ćete se tako postarati da sok ostane sjedinjen i nakon dugog stajanja u frižideru. Pored toga, ravnomerno i sporo hlađenje dovodi gustinu soka do savršenstva.
Kada se sasvim ohladi možete ga staviti u frižider ili zamrzivač. Kako se po ovom receptu sok od trnjina pravi bez konzervansa rok trajanja mu je znatno skraćen. U zamrzivaču ne bi trebalo stajati duže od sedam meseci, a u frižideru ne duže od pet dana. Nakon toga će se sok pokvariti, te je potrebno brzo ga popiti.
Recept za smuti od trnjina
Postoji još jedan kako se pravi sok od trnjina, samo što ovaj se ovaj napitak ne pravi na veliko i morate ga popiti istog dana.
Potrebna je:
šaka trnjina,
po jedna banana, jabuka i limun.
Priprema zdravog smutija
:
Iscedite limun i dodajte ga u blender zajedno sa trnjinama, opranom jabukom i oguljenom bananom. Mutiti u blenderu sve dok ne dobijete ujednačenu masu, polako dodajte vode koliko želite dok ne dođete do željene gustine.
Ovaj sok ili smuti treba popiti najbolje odmah jer tada ima najviše hranljivih materija. Ukoliko vam sok nije dovoljno gust možete u blender zajedno sa ostalim sastojcima dodati dve urme, ili kašiku meda.
Jeste li već probali čaj od trnjina?
Sok od trnjina nije jedini recept koji ćemo podeliti sa vama, evo na koje sve načine možete napraviti blagotvorni čaj. Topli napitak od ove biljke isto ima brojne benefite za zdravlje. Jeste li znali kako ovaj napitak može umiriti organizam i ublažiti stres? Između ostalog ova biljka se koristi i kada osećate kako nemate dovoljno energije. Razlog je jednostavan, trnavka donosi balans telu. Zato je bolje popiti ovaj čaj svakog jutra nego kafu.
Čaj od trnjina se može praviti od ploda ili od cveta biljke.
Ukoliko želite napraviti od bobica, za to će vam biti potrebne dve kašike ploda. Potrebno ih je temeljno oprati i naseckati što sitnije ili možete i izrendati. Plod bi trebalo pustiti svoj jednoj litri ključale vode. Zatim bobice dodati u vrelu vodu i ostaviti tako do petnaest minuta. Najaromatičniji je kada se pije hladan, te ga ostavite na sat dva dok ne izgubi svu toplotu.
Za drugi recept za čaj će vam biti potrebni suvi cvetovi biljke. Iako je biljka izuzetno zdrava, nije dovoljno popularna za masovnu prodaju i proizvodnju. Tako čaj ne možete kupiti u prodavnicama ili u zdravoj hrani već se cveće suši samo u domaćoj radinosti.
Dakle, dve kašičice osušenih cvetova prelijte vrelom vodom i ostavite ih u vodi pet minuta. Nakon toga procedite i zasladite čaj po želji. Najbolje je dodati med ili kokosov ili smeđi šećer. Nekima ukus bude previše opor, te ga ne mogu ispiti bez zaslađivača.
Dobra stvar kod ove vrste čajeva je to što su blagi ali i delotvorni.
Prema poslednjoj verziji recepta možete kombinovati i cvetove i plodove biljke. Jedna kašika može biti samo sa sitno iseckanim plodovima, a druga sa cvetovima. Mera je dovoljna za jednu šolju. Ostaviti u vodi između 7 i 10 minuta i zatim procediti. Ovaj napitaj se pije dok je topao.
Kako se priprema liker od trnjina?
Pored recepata za blagotvorne čajeve i sok od trnjina pripremili smo vam još jedan, u pitanju je recept za liker od trnjina. On ima specifičan i jak ukus, ali ukoliko ste inače obožavatelj likera ovaj će vam se svakako dopasti.
Za ovaj alkoholni napitak biće vam potrebno četiri sastojaka.
To su:
bobice trnjine (300 grama),
pola kilograma šećera,
jedna šolja vode
i litar domaće rakije po izboru.
Ipak najpre će vam biti potrebni samo rakija i voda, pošto je likeru potrebno oko mesec dana kako bi se napravio.
Priprema likera:
300 grama bobica podrazumeva da su one očišćene od koštica i dobro proprane. Moraju se sušiti nekoliko dana na suncu, ali ipak nemojte preterati i dopustiti dehidrataciju ploda. Tako srednje osušeni plod sipajte u sterilnu staklenu flašu i prelijte ga sa jednim litrom domaće rakije. Čuvajte flašu mesec dana na hladnom mestu gde ne dopire sunce. Tako će se plod najbolje razložiti u rakiji i ispustiti svoj prirodne sokove.
Nakon toga ispasirajte bobice i u rakiju dodajte sjedinjen šećer sa vodom. Potrebno je sačekati još mesec dana dok liker ne bude bio spreman za ispijanje.
Za šta su još dobre trnjine?
Postoje još neki načini na koje ova biljka može uticati.
Recimo, često postavljano pitanje je je li je dobar sok od trnjina za mršavljenje? Imamo dobre vesti što se toga tiče. Ovaj napitak ima prilično malo kalorija, u tri litre soka imate oko 250 grama šećera. Pored toga sok se može i razrediti sa još vode kada se bude ispijao. Na taj način se smanjuje količina šećera u njemu. U svakom slučaju kalorija ima dosta manje nego što bi ih bilo u gaziranim i drugim fabričkim sokovima.
Uz to treba napomenuti kako sok od divlje šljive ubrzava metabolizam i ima diuretička svojstva, te može ubrzati skidanje kila. Naravno, ovo nije čudotvorni napitak koji vas sam od sebe može učiniti mršavijim u rekordnom roku. Neće vam mnogo pomoći ako svakog dana ispijate sok ukoliko niste načinili neke promene u načinu ishrane. Organizam prosto funkcioniše, do mršavljenja dolazi ukoliko se unosi manje kalorija nego što se to ranije činilo.
U prirodnoj medicini naročito su cenjene trnjine kao lek za dijabetes, ali i dalje nisu sprovedene opsežnije studije na ovu temu.
Sme li se konzumirati sok u trudnoći?
Koliko god ovaj sok bio zdrav ipak se ne preporučuje trudnicama. Razlog tome je što voćna kiselina koja se u soku nalazi može oštetiti plod ili izazvati spontani pobačaj. Stoga, trudnice bi ga morale maksimalno izbegavati.
Ipak, sok iako nije dobar za trudnice odličan je za decu, pa čak i mlađih uzrasta. On povoljno utiče na imunitet, te može ojačati dečji organizam i pomoći im u proređivanju prehlada.
Deci će ovaj napitak pomoći i kod stomačnih tegoba. Zapravo, sok od trnjina najefikasnije rešava probleme sa dijarejom upravo kod naših mališana.
Uzrokuje li sok od trnjina nuspojave i ima li neka druga štetna dejstva?
Ovaj sok ipak ima jednu nuspojavu, kako deluje kao laksativno sredstvo, ne bi trebalo preterivati sa njegovim ispijanjem. Mogao bi izazvati stomačne probleme. U normalnim količinama on reguliše probavu, smanjuje oticanje i ubrzava metabolizam. Ipak, kada se pretera postoje posledice, ali za tako nešto biste morali stvarno preterati sa konzumacijom, tj. zameniti sok sa vodom.
Ukoliko volite zdrave napitke, a recept za ovaj sok vam se dopao, pročitajte i tekst o tome kako se pravi sirup od aronije.