Prva asocijacija na zimu i niske temperature jeste prehlada, kada nam je prirodni sirup za imunitet prosto neophodan, da bi smo se uspešno odbranili od sezonskih tegoba. Međutim, skloni smo da verujemo da su gotovo svi topli napici dobra zaštita koja će nam pomoći da se ugrejemo i podstaknemo rad imunološkog sistema – da li je to baš tako? Recimo da topla čokolada, čaj od đumbira i cimeta uz kolač od jabuka, ili pak čaša domaćeg kuvanog vina, možda nisu idealan izbor svakom od nas.
Preparati na bazi bilja – kao što su ekstrakt semena grejpfruta, ehinacea i šipak – daleko su bolji izbor i mogu vam pomoći u borbi sa zimskim tegobama. Napravite svoj lekoviti sirup za imunitet na bazi domaćeg meda i pomenutog lekovitog bilja. Spremili smo vam nekoliko starih, ali jednostavnih i efikasnih recepata, ostanite sa nama..
Domaći sirup od limuna, đumbira i meda
Ovaj ukusni prirodni sirup za imunitet namenjen je podjednako odraslim osobama i i deci, te ga slobodno možete konzumirati i kad niste bolesni, kao prirodni zaslađivač uz blagi biljni čaj. Takođe ga je neophodno uzimati ukoliko ste prehlađeni ili dosta kašljete. Tada se savetuje da odrasli konzumiraju četiri do šest supenih kašika dnevno, a deca 4 do 6 kafenih kašičica na dan.
Neophodni sastojci (za malu teglu od250 ml):
2 cela limuna (iz organske proizvodnje jer se koristi i kora),
koren svežeg đumbira dužine oko 10 centimetara,
200 ml meda, cimet,
karanfilić po želji.
Kako se priprema sirup od limuna za jačanje imuniteta
:
Isecite limun ravnomerno na tanke kriške, pažljivo narendajte đumbir, a zatim počnite da ređate slojeve. Najpre krenite sa slojem domaćeg meda, zatim se redaju kriške limuna, đumbir, dobar prstohvat cimeta, 2-3 karanfiića, jedan zvezdasti anis. Zatim ponovo sipajte sloj prirodnog meda i sve ostale slojeve sve dok ne popunite vašu staklenu teglu, sve do samog vrha.
Potrebno je voditi računa o tome da ne ostanu mehurići vazduha, a vaš prirodni lek obavezno završite slojem meda. Smesu ostavite da stoji u frižideru tri-četiri dana dok se pektin ne želira i ne očvrsne. Nakon toga domaći sirup za imunitet je spreman za upotrebu. Koristite ga obavezno i u preventivne svrhe, tokom hladnijih zimskih meseci.
Napravite okrepljujući sirup od pomorandže i grejpfruta
Gotovo isti kao i prethodni prirodni sirup za imunitet, ali je obogaćen i drugim sastojcima. Odličan izbor za ublažavanje upornog kašlja, bola u grlu i iskašljavanje sluzi i šlajma. Osim što ima antibakterijsko i pročišćavajuće dejstvo, olakšava varenje hrane, i to u velikoj meri jer normalizuje stolicu.
Potrebni sastojci:
1-2 limuna iz biološkog uzgoja,
1-2 narandže i grejpfruta takođe biološki uzgojenih,
10 cm korena đumbira,
300-500 g meda od divljeg cveta ili bagremovog meda,
3-6 komada zvezdastog anisa.
Priprema recepta: Isecite sve sastojke na tanke kriške, redajte slojeve i prekrivajte ih medom sve dok ne popunite vašu teglu. Ovako dobijeni domaći sirup za imunitet protiv kašlja, ostavite u frižideru tri-četiri dana. Ova verzija recepta je nešto tečnija je od prethodne, zbog dodatog južnog voća. Đumbir i južno voće takođe se mogu jesti.
Fenomenalni sirup od belog luka
Za ovaj poznati narodno lek biće vam neophodni sledeći sastojci:
jedan neoljušćen beli luk,
domaći med,
esencijalno ulje čajevca, ružmarina, žalfije ili majčine dušice, po vašem izboru.
Kako se pravi sirup za imunitet od belog luka?
Isecite beli luk, bez Ijušćenja, na deblje kolutove. Redajte ga u teglu naizmenično s medom. Zatvorite teglu i čuvajte je na tamnom mestu četiri do šest dana, s tim da je svakog dana protresete. Nakon toga sadržaj procedite i sipajte u bocu. Dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja majčine dušice, žalfije, čajevca ili ruzmarina.
Ovaj sirup za imunitet čuva se u frižideru 15 dana. Doziranje: jedna velika supena kašika za odrasle i jedna kašičica za decu četiri do šest puta dnevno, ako ste veoma prehlađeni.
Najbolji prirodni lek protiv kašlja za odrasle
Među sirupima koji mogu da se naprave kod kuće, sirup od majčine dušice i lekovitog gospinog bilja pokazao se kao delotvoran protiv kašlja i traheitisa i namenjen je isključivo odraslim osobama. Ovo su sastojici koji će vam biti neophodni za njegovu pripremu:
30 grama korena gospinog bilja (koje ima dokazano protivupalno dejstvo),
70 g korena belog sleza (koji takođe deluje protiv upala),
10 g divizme (odlična je za grlo),
20 g običnog sleza (ima omekšavajuće dejstvo, ublažava simptome virusne infekcije),
20 g majčine dušice (ima dezinfekciono dejstvo),
Domaći med
Kako napraviti sirup za jacanje imuniteta kod odraslih?
Esenciju od korena gospinog bilja i belog sleza pripremite tako što ćete oko 15 minuta kuvati ovo bilje u tačno 200 ml vode. U drugoj posudi pripremite mešavinu od po 1 supene kašike divizme, sleza i majčine dušice. Dodajte prethodno pripremljenu esenciju, sačekajte nekih pet minuta pa zatim što bolje procedite. Nakon toga u esenciju dodajte jednaku količinu domaćeg meda, kako bi bi aktivne biljne supstance ostale tu što duže. Celu smesu lagano blendirajte nekoliko sekundi i sipajte u bocu s odgovarajućim čepom.
Ovako napravljen sirup za imunitet za odrasle može da stoji mesec dana u frižideru ili deset dana van njega, kada ga morate potrošiti.
Ne zaboravite ni čajeve za jačanje imuniteta
Protiv upale grla, grkljana dušnika pripremite čaj od žalfije cimeta, karanfilića i prstohvata čllija. Dodajte mu četiri-pet kapsula kardamoma (seme iz familije đumbira koje otvara disajne puteve i pomaže u izbacivanju sekreta).
Takođe su popularni mačja kandža i šipak. Oni se ne preporučuju samo za sprečavanje prehlade ili gripa već i u slučaju upale disajnih puteva.
Kako napraviti sirup za imunitet za decu
Iako su domaće apoteke prepune dečijih sirupa za jačanje imuniteta i dostupni su svima nama, u pitanju su ipak industrijski proizvodi, koji u sebi sadrže u najmanju ruku sve i svašta. Upravo zbog toga trebate povesti računa šta kupujete i koliko je to dobro za vaše mališane. Naša preporuka je da se obavezno konsultujete sa pedijatrom, koji će sigurno vašem detetu preporučiti kakav prirodni sirup za imunitet.
U slučaju da se odlučite za samostalno pravljenje lekovitog napitka i planirate ga dati deci, biće vam potrebno sledeće:
2 decilitra vode,
250 grama prirodnog meda,
po supena kašika komorača ili anisa, šipka, majčine dušice, zove, bokvice (ukupno 5),
isceđen sok od jednog osrednjeg limuna,
Kako se pravi dečiji sirup za imunitet?
Na samom početku izmešajte supenu kašiku šipka i anisa, stavite u hladnu vodu (2 dl) i prokuvajte. Nakon što baci prvi ključ, izručite ostatak lekovitog bilja (bokvica, zova, majčina dušica), kratko držite na vatri, sklonite na stranu, poklopite sa vrha i pustite da miruje sve zajedno 15-tak minuta. Nakon toga procedite dobijeni čaj i kad postane mlak u njega uspite 250 grama domaćeg meda i prethodno pripremljen limunov sok. Sve zajedno dobro promešajte i dobijeni sirup ya imunitet uspite u odgovarajuću teglu (najbolje staklenu) i čuvajte na hladnijem mestu.
Ovako pripremljen prirodni sirup za imunitet kod dece ublažiće kašalj i posledice prehlade, i to ukoliko se uzima od 2 do 5 malenih kašičica dnevno.( zavisno od uzrasta i težine mališana).
Imajte na umu da ovi čajevi i prirodni sirupi ne mogu zameniti medicinske lekove, posebno kad su simptomi infekcije ozbiljni ili uporni.