Hvale je zvezde, top modeli, šminkeri, dermatolozi. Nezaobilazno je sredstvo za čišćenje lica. Znate li o čemu je reč? U pitanju je micelarna voda koja je za samo nekoliko godina postala najbolji saveznik žena koje žele efikasno i brzo skidanje šminke.
Šta je micelarna voda? Kome je namenjena ? Koju da izaberem? Mogu li je sama napraviti? Da li treba da budem obazriva, kada je koristim? Na ta i mnoga druga pitanja ćete naći odgovor u nastavku našeg teksta. Pa, da krenemo.
Šta je micelarna voda?
Micelarna voda svoje ime duguje micelama. Moćnim, sitnim česticama u vodenom rastvoru, koje u jednom potezu, skupljaju i uklanjaju nečistoću, višak sebuma i ostatke šminke sa lice. Voda daje koži svežinu, dok micele deluju kao ulje za skidanje šminke.
Osobenost micelarne vode je u njenom sastavu, koji, uglavnom čine:
- voda.
- glikol, sredstvo koje rastvara šminku i vlaži kožu.
- zatim glicerin
- neki konzervans
- surfektant -najvažniji sastojak.Micele nastaju kada se molekuli surfektanata udruže tačno određenoj koncentraciji u vodi i stvore blagi rastvor.
Ovi sastojci čuvaju od isušivanja i ne narušavaju prirodnu zaštitu kože.
Kome je namenjena ova voda i čemu služi?
Budući da ne sadrži sapun i parfeme, kao i da održava PH vrednost uravnoteženom, micelarna voda je pogodna za sve tipove kože. Njen blagi sastav, ipak ne utiče loše na kvalitet i delotvornost čišćenja kože.
Ona je blago, a moćno sredstvo za negu lica, nežno kao mleko, a osvežavajuće kao tonik.
Možete je koristiti za skidanje pudera, vodootporne maskare, dogotrajnih karmina, kompletne šminke. Za jutarnje i večernje čišćenje lica.
Pored toga što čisti lice, zahvaljujući svom sastavu, micelarna voda hidrira, štiti i tonizuje kožu.
Iako odgovara svakom tipu kože, na tržištu se mogu naći i varijante micelarne vode namenjene tačno određenom tipu kože ili korisnika.
Kakva je to organska micelarna voda?
Kao što ime kaže, ova voda napravljena je od najmanje 50 procenata organskih sastojaka. Upotreba ovog sredstva isključuje rizik od alergija, poštuje životnu sredinu. Ali… uvek ima neko ali.
Ona je lepljivija i ne tako blaga kao uobičajena. Možete je pronaći u apotekama. Zanimljivo je da na našem tržištu postoje mali, domaći proizvođači organske kozmetike, koju možete naći u prodavnicama zdrave hrane i na internetu.
Nega kože sklone aknama
Ova voda je pogodna za tretiranje akni, jer ne zatvara pore i omogućava dubinsko čišćenje kože i odstranjivanje viška sebuma. Ona za razliku od mleka za lice ne ostavlja sloj koji zatvara pore, a za razliku od raznih gelova ne iritira kožu.
Za osetljivu i masnu kožu
Micelarna voda za osetljivu kožu je idealan izbor. Kako se ne ispira, uklanjanje šminke zahteva manje trljanja i smanjuje iritaciju. Osobe sa osetljivom kožom bi trebale smanjiti upotrebu tufera i da ih zamene micelarnim vlažnim maramicama za čišćenje lica. Njihovo dejstvo je efikasnije i neposrednije. Na našem tržištu su najprodavanije one koji proizvodi Nivea.
Ova efikasna voda pomaže u uklanjanjanju prekomernog sebuma i smanjunje njegovo lučenje. Najčešće sarži cink. Ima osvježavajući i umirujući učinak.
Upotreba micelarne vode za bebe
Često se poredi sa emulzijama za čišćenje i hidrataciju nežne kože lica i pelenskog predela kod odojčadi i dece. Hipoalergijski sastav, bez parabena i alkohola, čisti i čuva kožu , ne oštećujući površinski sloj. Ipak, budite oprezni. Vrlo često, sadrži parfeme koji ne pogoduju dečjoj koži, stoga je možete koristiti povremeno. U svakodnevnoj upotrebi dajte prednost kremama i emulzijama.
Na našem tržištu su popularni sledeći proizvodi:
- Mustela micelarna voda za bebe i decu – cena je oko 1300 dinara, za pakovanje od 300ml.
- Bioderma za osetljivu kožu novorođenčadi i beba 100 ml – 650 dinara
Kako očisititi lice i skinuti šminku u 5 koraka?
Jednostavno. Evo kako da to izvedete
- Natopite tufer micelarnom vodom. Prelazite sa njim preko lica, kružnim pokretima od unutrašnjosti, ka spoljnjem delu.
- Ostavite tufer na stoji nekoliko sekundi na očima, osetljivim predelima, i kada skidate maskaru.
- Ponavljajte prvu i drugu etapu, dok lice ne bude sasvim čisto. Ne škrtarite na micelarnoj vodi. Koža nije očišćena, sve dok tufer ne ostane sasvim beo.
- Prednost micelarne vode ? Nema potrebe da ispirate, niti da koristite još neko sredstvo za čišćenje. Ostaje vam samo da osušite lice lice, lagano ga tapkajući peškirom.
- Uživajte u mekoći i osećaju čiste i negovane kože.
Ako, pak želite same da napravite micelarnu vodu, mi ćemo vam otkriti da je to moguće i vrlo jednostavno. Pročitajte :
Recept za domaću micelarnu vodu
Šta vam je potrebno ?
90 ml ružine vodice,
3 ml ricinusovog ulja,
20 kapljica vitamina E,
5 ml esencijalnog ružinog ulja,
Čista flašica od 150 ml.
Zašto ovi sastojci ?
- Ricinusovo ulje uklanja šminku i nečistoće,
- Ružina vodica umiruje kožu i bori se protiv starenja,
- Vitamin E hrani i obnavlja kožu,
- Ružino ulje hidrira i tonizuje kožu.
Postupak pripremeje vrlo jednostavan. Pomešajte sve sastojke i sipajte u čistu flašicu.
Pre svake upotrebe dobro promućkajte.
Nanesite na tufer nekoliko kapi i očistite lice i vrat.
Iskustva korisnica sa micelarnom vodom
Korisnice imaju različite rituale i navike prilikom skidanja šminke i čišćenje lica. Neke koriste samo micelarnu vodu, dok se druge ipak opredeljuju da je kombiniju sa mlekom, tonikom, gelom. Možemo, takođe, pročitati kako postoje i one koje biraju da operu lice, posle upotrebe micelarne vode. Kao i one koje savetuju da se posle uptrebe micelarne vode, lice naprska nekom termalnom vodom.
Jedan od glavnih aduta je multifunkcionalnost ovog sredstva, koja će vam uštedeti novac. Nećete morati da kupujete više proizvoda.
Micelarna voda za skidanje šminke je na samom vrhu liste kod nas. To možemo zaključiti i po brojnim recenzijama, uporednim analizama i tutorijalima dostupnim na internetu.
Uzrokuje li nuspojave i neka neželjena dejstva
Što se tiče neželjenih dejstava pojedine žene navode da im ova voda za negu lica, neretko iritira predeo oko očiju. Što dovodi do pojave crvenih tačkica i peckanja. Ostale primedbe se odnose na neefikasnost pri uklanjanju maskare, kao i na neočekivani miris. Drugih negativnih komentara nema.
Mere opreza
Micelarna voda je daleko od obične čiste vode, od koje je najvećim delom sastavljenja. Micele su ustvari surfektanti koji se nalaze i udrugim proizvodima za čišćenje, sapunima, šamponima, deterdžentima…Nemojte se zato začuditi, ako osetite miris nalik na miris čistog, opranog veša, kada otvorite micelarnu vodu.
Istraživanja pokazuju da su surfektanti opasni za zdravlje i za životnu sredinu. Neki sadrže teške metale, slabo su biorazgradivi ili nisu uopšte. Skoro sve micelarne vode sadrže sulfate kao i konzervanse, kao na primer cetrimonijum bromid, poznat kao jak alergen. Čak i organske verzije sadrže ove neželjene supstance.
Problematičan način upotrebe
Pošto se ne ispiraju, ove supstance ostaju trajno na koži. Neke micelarne vode ne ukljanjaju sasvim vodootpornu šminku. Zato je potrebno duže i jače trljati, osetljive delove lica. Tako rizikujemo mehanička oštećenja epiderma.
Pročitajte: Ovo su najefikasnije biljke za prirodno podmlađivanje lica!
Micelarne vode i cene na našem tržištu
Prva micelarna voda se pojavila 1995. godine. Bila je to Biodermina Créaline H20. To je trenutak velike promene u kozmetičkoj industriji.
Danas je ovaj proizvodvrlo rasprostranjen. Proizvođači nude linije za različite tipove kože.
Za vas smo ispitali tržište i pronašli najpopularnije robne marke među našim ženama. Podeli smo ih na dve grupe.
U prvoj su skuplji proizvodi, čija se cena kreće od 1000 do 2000 dinara.
- Vichy Purete Thermale za uklanjanje šminke 3 u 1. Sadrži Viši termalnu vod . U pakovanju od 400ml košta oko 1600 din.
- La Roche Posay Phys 400 ml, sa La Roche-Posay termalnom vodom za ultra osetljivu kožu. Cena je oko 1800 dinara.
- Bioderma Hydravio H2O za dehidriranu osetljivu kožu. Sadrži vodu najviše hemijske i mikrobiološke čistoće. Dostupna u formatu od 500ml, po ceni od oko 2000 dinara.
- Bioderma Sensibio H20 micelarni rastvor za osetljivu kožu.Pakovanje od 100ml, pogodno za putovanje, 700 dinara .
- Uriage micelarna termalna voda za čišćenje lica a mešovitu i masnu kožu, 250ml po ceni od 1500 dinara.
- Avene, Cleanance za čišćenje kože namenjena je masnoj i problematičnoj koži, 400-ml , oko 2000 dinara.
- Natura Siberica, za čišćenje lica sa aktivnim ugljem je organski proizvod, zapremine 200 ml, po ceni od 1400 dinara.
- Eucerin 3u1 micelarna voda. Košta oko 1200 dinara za 200ml proizvoda. Služi za skidanje šminke i čišćenje kože, a može se koristiti i kao tonik.
Druga grupa proizvoda je nešto jeftinija
Drugu grupu
čine micelarne vode čija je cena oko 500 dinara. Radi se poznatim proizvođačima, koji su najzastupljeniji na našem tržištu.
- Garnier ima liniju za masnu i osetljivu kožu. Mi bismo vam preporučili dvofaznu micelarnu vodu sa arganovim uljem, u pakovanju od 400 ml , po ceni od oko 500 dinara.
- Nivea micellar water 3 u 1,400ml, oko 500 dinara.Umanjuje 3 znaka osetljive kože, crvenilo, zatezanje i isušivanje.
- Mixa micelarna voda je namenjena za suvu i osetljivu kožu. Cena je slična Niveinim i Garnijerovim micelarnim vodama .
- Loreal Dvofazna voda za čišćenje lica za sve tipove kože.400ml, oko 500 dinara.
U ovoj grupi se nalaze i micelarne vode robnih marki Bioten, Balea,Byphasse…
Da rezimiramo…
Koji god način za čišćenje lica da odaberete, ne zaboravite da to činite redovno. Dermatolozi savetuju dva puta dnevno. Jutarnje, blago i večernje, dubinsko čišćenje lica. Vaša koža će vam biti zahvalna. Neka nega lica postane vaša rutina.
A same ćete odlučiti da li će vaš saveznik u tome biti i micelarna voda.
Ukoliko redovno pratite naše savete iz oblasti kozmetike, preporučili bi vam i sledeće tekstove: