Pucanje kapilara na nogama kako sprečiti

Pucanje kapilara na nogama većinom predstavlja estetski, ali ponekad  i ozbiljan zdravstveni problem. Najčešće se javljaju kod žena, tokom puberteta, za vreme trudnoće, kao i sa  ulaskom  u menopauzu, ali se rizik dodatno povećava usled korlšćenja kontraceptivanih pilula.

Postoje brojni lekovi i kreme koji mogu da pomognu u rešavanju ove neprijatne tegobe, ali ne treba zanemariti ni prirodne preparate koji su takođe veoma efikasni. Ispucali kapilari na nogama mogu u velikoj meri uticati na naše samopouzdanje, nerado otkrivamo ovaj deo tela kada imamo pomenuti problem.

Preuzmite stvar u svoje ruke i saznajte kako sprečiti pucanje kapilara na nogama prirodnim putem.

Obavezno pogledajte!!! Najlepše suknje za svaku priliku!

Šta su kapilari i koja je njihova funkcija

Kapilari

su najmanji krvni sudovi u telu čiji je zadatak da prenose hranljive materije i kiseonik do svih organa. S obzirom na to da su veoma tanki i krhki, njihovi zidovi često pucaju. Ispucali kapilari mogu biti linearnog oblika, paukoliki ili u obliku mašnice, i naziru se ispod površine kože.

Najčešće se javlja pucanje kapilara na nogama, i to na butinama, ispod kolena i oko gležnjeva te mogu biti blago do veoma izraženi.  U čak 90 odsto slučajeva reč je isključivo estetskom, retko o ozbiljnijem zdravstvenom problemu, ali nikada se treba zanemarivati.

Ispucali kapilari na nogama često su povezani sa slabošću vena, a veoma retko s  hroničnim oboljenjem nekog unutrašnjeg organa, mada ni to nije uvek isključeno.

Pucanje kapilara na nogama kod žena puno je češće nego kod muškaraca, a jedan od razloga jesu hormonalne promene. Postoje lekovi, kreme i skupi laserski tretmani koji pomažu u njihovom uklanjanju.

Takođe, različiti dodaci ishrani i biljni melemi mogu doprineti prevenciji i lečenju ovog problema. Glavni cilj lečenja narodnim sredstvima jeste jačanje krvnih sudova, što se postiže pravilnom ishranom, tuširanjem naizmenično toplom i hladnom vodom, te primenom lekovitih biljaka, kao što su beli luk i trešnje.

Zašto pucaju kapilari na nogama

Brojni faktori utiču na pucanje kapilara na nogama,  a među njima najvažniju ulogu igraju oni genetski. Naročito rizični
periodi za nastanak ovog problema jesu pubertet, trudnoća i menopauza, a rizik se povećava i usled korišćenja kontraceptivnih pilula.

Osobe svetle puti, one koje dugo stoje, te gojazni ljudi takode se često suočavaju s pucanjem kapilara. I sa starenjem raste rizik, jer koža postepeno gubi elastičnost, pa samim tim češće dolazi do povreda i pojave ovog problema, kao i do proširenih vena. Kako koža s godinama postaje tanja, i ispucali kapilari na području nogu su sve upadljiviji.

Osim navedenog, uticaj faktora spoljne sredine, poput višečasovnog izlaganja Suncu, vetru, ali i boravak na hladnoći itekako utiču na pucanje kapilara na nogama. Naročito su štetni UV zraci, jer se usled njih krvni sudovi šire, a kasnije i popucaju. Uvek koristitite zaštitnu kremu, kada dugo boravite na otvorenom tokom vrelih sunčanih dana.

Pored toga ispucali kapilari na nogama češćeće se pojaviti kod osoba koji posećuju saune ili koriste vruće tuševe, a zatim izlaze na hladan vazduh. Osobe koje su bile podvrgnute kakvoj kozmetičkoj intervenciji na koži ili su imale manji operativni zahvat, takođe imaju veći rizikofaktor.

Promena životnih navika je neophodna

Gojaznost

je jedan od uzroka nastanka proširenih i ispucalih kapilara, te je promena ishrane u cilju smanjenja telesne težine i poboljšanja celokupnog zdravlja i te kako preporučljiva.  Redukcijom telesne težine rasteretiće se venska pumpa, dok fizička aktivnost i razvijanje mišićne mase mogu olakšati rad vena nogu, a time i pritisak na krvne sudove kože.

Takođe kako bi se pucanje kapilara na nogama sprečilo, preporučljivo je povećati unos vlakana i tečnosti.  Na ovan način sprečava se pojava zatvora, koji dodatno pogoršava vensku insuficijenciju, a ishrana s manje soli ublažava oticanje nogu povezano sa slabošću vena. I pušenje ima negativan uticaj na krvne sudove.

Konzumiranje alkohola širi krvne sudove i dovodi do formiranja paučinastih vena, a hroničan alkoholizam oštećuje jetru, što takođe uvećava problem.

sprečite pucanje kapilara na nogama

Uklonite ispucale kapilare na nogama pomoću vitamina

Vitamini C i K iz svežeg voća, povrća i klica pomažu u prevenciji i lečen u ispucalih kapilara. Rizik od njihove pojave, smanjićete ukoliko izbegavajte tuširanje vrućom vodom, ali i dugotrajno stajanje, a tokom letnjih meseci obavezno koristite zaštitne losione i kreme za kožu.

Dragoceni vitamin P

Glavna funkcija ovog vitamina jeste da održava krvni sistem zdravim, a taj zadatak može ispuniti jedino ukoliko omogući kapilarima da budu otporni na potencijalna krvarenja.  Vitamin P ima veoma snažna antioksidativna svojstva, što znači da štiti ćelije od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima.

Sadrže ga uglavnom namirnice biljnog porekla. Sveže voće i povrće crvene, narandžaste i žute boje najbolji su izvori ovog vitamina i to: mango, kajsije, narandže, grejpfrut, limun, trešnje, crna ribizla, šljiva i grožđe.  

Od povrća vitamin P sadrže šargarepa, paradajz, zelena papriku, brokoli, kupus i luk – konzumirajte ove namirnice svakodnevno i sprečićete svako novo pucanje kapilara na nogama.

Važno je reći da se najveća koncentracija tog vitamina nalazi u kori pomenutih plodova. Crveno vino je takođe njegov dobar izvor, a sadrže ga i zeleni čaj, mleko, čičak, glog i šipak.

Kako ukloniti ispucale kapilare na nogama prirodnim putem

Pripremili smo vam više odličnih prirodnih rešenja koja će sprečiti pucanje kapilara na nogama u trudnoći, tokom menopauze i dr. Pre primene nekog od preparata najbolje je prvo se konsultovati sa lekarom…

Za popucale kapilare pomaže sok od limuna

Limun je odličan izvor C-vitamina i ima prirodni efekat izbeljivanja, pa se direktnim nanošenjem limunovog soka na kožu može smanjiti upadljivost ispucalih kapilara.

Isto tako možete sipati limunov sok u losion za telo koji svakodnevno koristite, kako bi se popucali kapilari na nogama izbledeli, ojačaćete zidove krvnih sudova i ublažiti neprijatno crvenilo.

Tinktura od divljeg kestena

Oguliti 10 plodova divljeg kestena, usitniti ih i staviti u teglu, te preliti s pola litra domaće rakije. Teglu dobro zatvoriti i ostaviti je na toplom mestu 3 nedelje. Povremeno promešati. Nakon 3 nedelje tinktura od divljeg kestena se cedi  kroz gazu i čuva u tamnoj bočici.

Koristiti za mazanje kapilara u kombinaciji s nevenovom mašću.

Moćno jabukovo sirće za uklanjanje kapilara

Procenat kiseline u jabukovom sirćetu ne treba da bude veći od pet odsto, a terapija se ne sme primenjivati na licu. Ovaj prirodni lek se isključivo koristi kada su popucali kapilari na nogama posredi.

Pamučnu krpicu natopiti sirćetom i prebrisati problematično mesto. Postupak ponavljati nekoliko puta dnevno tokom 3-4 nedelje.

Ovo je jedna od najefikasnijih prirodnih metoda za uklanjanje proširenih ispucalih kapilara.

Koristite obloge od paradajza

Zreo paradajz iseći na tanke kriške, staviti ga na proširene kapilare, pa uvezati zavojem. Nositi što duže tokom dana, ali menjati ga na svaka 3-4 sata.

Na isti način može se koristiti i zeleni paradajz, koji je još efikasniji. Međutim, on ne sme da se drži duže od 2-3 minuta, a kožu je potom potrebno odmah isprati. Ispucali  kapilari na nogama će već nakon nekoliko terapija biti manje vidljivi.

Jedite trešnje svaki dan

Uskoro stiže sezona trešanja, pa je iskoristite kako biste sprečili pucanje kapilara na nogama, odnosno ublažili njihovu vidljivost, jer one blagotvorno deluju na krvne sudove.

Sprečite pucanje kapilara na nogama oblogama od kupusa

Kupus sadrži vitamin C, koji je potreban za izgradnju kolagena; vitamin K, koji jača krvne sudove i vitamin P, koji takode jača krvne sudove i povećava njihovu elastičnost. Zato jedite kupus u obliku salate, ali i koristite sveže isceden sok od tog povrća.  Ako vam se ne sviđa ukus soka, možete ga pomešati sa sokom od šargarepe.

Kupus možete koristiti i kao oblogu tako što ćete jedan njegov list preliti kljućalom vodom, staviti ga u najlonsku kesu pa u zamrzivač do sledećeg dana.

Problematičnu regiju na nogama prvo namazati jabukovim sirćetom, a kada se osuši, staviti pripremljeni list kupusa i pričvrstiti ga. Tretman će sprečiti pucanje kapilara na nogama, ali samo ako ga ponavljate svakodnevno. Budite uporni da biste postigli željeni rezultat

Beli luk kao univerzalni lek

Dva čena belog luka očistiti i iseći na tanke listiće, pa preliti čašom filtrirane ili flaširane vode, te ostaviti da odstoji preko noći ili od ujutru do uveče. Piti ujutru i uveče pre obroka.

Dakle, ujutru popiti ovaj lekoviti napitak pa odmah napraviti novi, koji se pije uveče. Uveče ponoviti postupak i pripremiti novi lek za sledeće jutro. Koristiti mesec dana.

Ovaj prirodni lek za ispucale kapilare na nogama  blagotvorno deluje na sve krvne sudove, ali i na srce i holesterol.

Fenomenalno seme tatule eliminiše kapilare

Sto grama semena biljke tatule staviti u teglu i preliti sa 600 ml votke. Ostaviti da stoji na tamnom mestu 15 dana uz svakodnevno mešanje. Uzimati po 15 kapi pomešanih sa 100 ml vode, nakon poslednjeg obroka.

Koristiti mesec dana, a zatim napraviti pauzu od šest meseci. Ako se ponovo pucanje kapilara na nogama javi, tada je potrebno ponoviti terapiju.

Napravite lekovite kupke od nevena i kamilice

Ove lekovite biljke veoma su efikasne za proširene i ispucale kapilare na nogama, a mogu se koristiti u vidu kupki.

Pomešaju se jednaki delovi kamilice i nevena, preliju ključalom vodom, ostave da odstoje neko vreme, a zatim se koriste kao kupka za noge. Ako se ista u međuvremenu ohladi, možete dodati još tople vode. Takođe, slobodno umočite i peškirić u već pripremljenu kupku i stavljati ga kao oblogu na problematična mesta.

Umesto nevena, s kamilicom se može mešati i hrast. U ovoj kupci treba držati noge pola sata, svakog dana tokom cele nedelje, kako bi se svako novo pucanje kapilara na nogama sprečilo. Preporučujemo vam još jedan odličan članak: kako ukloniti proširene vene..