Narodni ruski lekovi kriju tajnu dugovečnog zdravlja i vitalnosti. Neki od njih poput aloje, borovih šišarki i meda koriste se širom sveta, pa i kod nas. To su ujedno i glavni predstavnici njihove prirodne apoteke. Neretko se u svrhu lečenja koristi i domaća votka, ali i brojne otrovne trave.
Znate li i to da Rusi vrlo retko kucaju na vrata lekarskih ordinacija kada su, uprkos tome, zdravi kao dren? Nemojte se čuditi, to je zato što već vekovima imaju rešenje za većinu zdravstvenih problema. Njihova alternativna medicina je nadaleko čuvena i specifična. Neki ruski narodni lekovi poput otrovne kukute, danas su zastupljeni isključivo u Rusiji.
U nastavku članka otkrivaćemo zajedno kako se prave najpoznatiji ruski lekovi i prirodni preparati. Pre korišćenja istih obavezno se konsultujte sa vašim lekarom ili fitoterapeutom.
Koje nam prirodne lekove preporučuje ruska narodna medicina
Najbolji prirodni lek za čišćenje krvnih sudova (VIDEO)Borove šišarke za jačanje imuniteta
Dok ovdašnji fitoterapeuti najčešće koriste borove iglice, u Rusiji su najcenjenije mlade, svetlozelene šišarke tog zimzelenog drveća. One jačaju imunološki sistem, pomažu u borbi s reumatskim bolestima. Ako ih iskombinujete s votkom, dobićete narodni ruski lek za normalizovanje rada štitaste žlezde. Ukoliko se iste pomešaju s medom, dobija se preparat koji otklanja poremećaje u radu gastrointestinalnog trakta. On pomaže i u slučaju gripa i prehlade.
Ruski lekovi sa borovim šišarkama ublažavaju tegobe i kod astme ili bronhitisa. Mladim izdancima bora jednostavno dodajte malo smole i sve prelijte vrućim mlekom.
Ipak, budite oprezni, jer šišarke se ne preporučuju trudnicama i dojiljama, ne bi trebalo da ih koriste ljudi stariji od 60 godina, kao ni osobe koje imaju neko oboljenje bubrega ili jetre.
Upoznajte čudotvorni kumiš
Boli vas stomak? Imate česte probavne smetnje? Vaš gastrointestinalni trakt ne radi kako treba? Ne brinite, Rusi imaju rešenje – kumiš! To je narodni lek koji se priprema vrlo jednostavno.
Razmutite 2 kašike meda u čaši vode. Mešavinu sipajte u bokal i dodajte 2 kašike kefira i 4 šolje mleka. Sve dobro izmešajte, pokrijte dvoslojnom gazom i ostavite na toplom mestu tri dana. Potom dodajte kašičicu suvog kvasca, dobro promešajte i ponovo pokrijte gazom. Čim primetite mehuriće u bokalu, preparat je spreman. Čuvajte ga u frižideru i uzimajte po tri kašike triput dnevno pola sata pre obroka.
Ruski lekovi sa kumišom provereno pomažu kod problema sa probavom i stolicom. Pre upotrebe ovog preparata neophodna je konsultacija sa stručnim licem.
Prirodna detoksikacija na ruski način
Iako uživaju u alkoholu, Rusi su i te kako svesni da alkoholna pića oštećuju jetru. Najvernijeg saveznika za detoksikaciju pronašli su u cvekli. Ona je ujedno i jedan od glavnih sastojaka boršča, njihovog nacionalnog jela. Ruski lekovi za čišćenje organizma obavezno u svom sastavu imaju ovo lekovito povrće.
Kvasac od cvekle recept
700 g seckanog korena cvekle stavire u bokal zapremine tri litra. Tome pridodajte 100 g suvog grožđa, 200 g meda i 2 kašike brašna. Sve dobro promešajte, a do vrha bokala dolijte hladnu i prokuvanu vodau. Bokal treba pokriti gazom i ostaviti neka odstoji šest-sedam dana, uz svakodnevno uklanjanje pene s vrha. Nakon toga preparat procediti kroz gazu i čuvati u frižideru.
Ovaj ruski lek za dobro varenje i detoksikaciju uzima se svaki dan i to tri kašike pre obroka. Kada potrošite napravljenu količinu, napravite tromesečnu pauzu pa možete ponoviti celu kuru.
Nezaobilazni slačica i senf
Narodni ruski lekovi za prehladu su posebno interesantni. Naročito je cenjeno mleveno seme slačice. Osim za nazebe, koristi se i kod nesanice, bolesti jetre i reume. Kod ozbiljnijih reumatskih bolesti može koristiti i senf, koji se dobija od ove biljke.
Ruski lek za upaljene zglobove možete napraviti tako što ćete:
Pomešati po 1 kašiku meda, senfa, soli i vode. Sve dobro izmešajte i čuvajte u frižideru. Bolna mesta mazite ovom mešavinom pre spavanja, previjte gazom i obmotajte plastičnom folijom. Tretman ponavljajte na svakih četiri-pet dana.
Heljda i kefir
Rusi ne mogu zamisliti početak dana bez heljdine kaše, a koriste je i mnogi tradicionalni ruski lekovi. Jedna od najpopularnijih mešavina za očuvanje zdravlja jeste kombinacija heljde i kefira.
Dve kašike mlevene žitarice prelite sa pola litre kefira. Napitak treba dobro promešati i ostaviti nek odstoji celu noć. Sutradan pojedite celu dozu, ali u manjim količinama između obroka.
Ruski lekovi za rak i teška oboljenja
Ruski fitoterapeuti u lečenju raka i ublažavanju posledica hemoterapije najčešće koriste sibirsku čagu. S druge strane naučnici tvrde kako ova biljka može pomoći u borbi sa hipertenzijom. Stručnjaci kako iz Rusije, a tako i oni iz Poljske, Koreje, Kine, Japana i Australije tvrde da ova gljiva jača imunološki sistem.
Narodni ruski lekovi koji u svom sastavu imaju čagu eliminišu u kratkom roku različite virusne i bakterijske infekcije. Ova parazitska gljiva raste na kori breze i bresta, a najviše podseća na suvu, ugljenisanu koru drveta.
Ruski lek protiv raka priprema se na sledeći način.
1/2 kg čage izrendajte i pomešajte s jednakom količinom vode. Pošto odstoji 48 sati, dobro je procedite kroz gazu. Trebate uzimati po pola šolje napitka triput dnevno pre obroka, a ukupno lečenje treba trajati najmanje dva meseca.
Kukuta kao lek protiv karcinoma
Tradicionalni ruski lekovi protiv raka ne zaobilaze ni ovu izuzetnu biljku. Ona važi za jednu od najotrovnijih na svetu, ali ruske terapeute to ne sprečava da je koriste. Najčešće se upotrebljava u terapiji karcinoma i to u obliku tinkture od cvetova.
Pored toga, kurkuta se služi i za ubijanje libida, ali i kao analgetik i sedativ. Iskusni fitoterapeuti tvrde kako je manje otrovna ako se duže kuva. Međim svako koriščenje iste zahteva maksimalan oprez i obavezno prethodno savetovanje sa lekarom.
Nju su još stari Grci koristili za trovanje osuđenika, a njome je otrovan i čuveni antički filozof Sokrat. Osim toga, divlja plemena u tropskim krajevima upotrebljavala su upravo kukutu za podmazivanje strela. Pomoću njih su ubijane krvoločne zveri, ali i neprijatelji tokom ratovanja.
Votka protiv prehlade i gripa
Votka je omiljeno rusko piće, pa zašto ne bi mogla biti i prirodni lek? U Rusiji se preparati na bazi ovog napitka tradicionalno koriste za ublažavanje simptoma gripa i prehlade. U te svrhe tradicionalni napitak može se kombinovati s crnim biberom ili seckanim belim lukom.
Na 50 ml votke stavlja se 1/3 kašičice crnog bibera, a umesto njega može poslužiti tucana ljuta paprika. Mada se na nekim mesti ma može pročitati i drugačiji recept. A to je da umesto 1/3 kašičice treba staviti punu kašičicu bibera ili paprike. To nemojte ni pokušati – jer biste mogli oštetiti sluzokožu usne duplje, jednjaka i želuca.
S druge strane, Rusi već pri prvim simptomima prehlade mažu telo votkom. Posebno je važno pre spavanja namazati noge i stopala i odmah potom obuti vunene čarape. Kao što vidite narodni ruski lekovi bazirani na votki podjednako su efikasni i spolja i iznutra.
Drevni ruski lek za sve boljke
Kada su u pitanju ruski lekovi iz narodne medicine, najveći deo njih prenosi se s kolena na koleno. Među njma je i sledeći recept sa alojom i cikorijom.
Sameljite 300 g svežih listova aloje i dodajte 250 g cikorije, 400 g meda sa saćem, 700 ml crnog vina i 500 ml čistog alkohola. Sve dobro izmešajte i zatvorite u tamnu bocu. Ostavite neka pet dana odstoji na mračnom i hladnom mestu. Prvih pet dana uzimajte po jednu kašičicu triput dnevno pre jela. Nakon toga dozirajte po jednu kašiku takode triput na dan pre obroka.
Pomenuti recept za ruski lek se ne sme upotrebljavati duže od dva meseca godišnje. On pomaže u slučaju gripa, čira na želucu, glavobolje, kostobolje, bolesti srca i krvnih sudova. Delotvoran je kod oboljenja bubrega, čak i pojedinih vrsta karcinoma.
Provereni ruski recepti koje morate probati
U slučaju migrene
Pomešajte po 50 g limunove trave, lista i cveta kantariona i korena valerijane sa po 20 g cveta lavande i šišarki hmelja. Jednu kašičicu mešavine prelijte šoIjom ključale vode. Procedite posle 20 minuta i pijte po jednu solju ujutru i uveče.
Povezano: kako ublažiti migrenu i glavobolju
Za normalan rad štitaste žlezde
Evo kako se pravi odličan ruski lek za štitnu žlezdu.
Petnaest mladih borovih izdanaka usitnite i prelijte sa 50 ml votke. Ostavite nek odstoji u poklopljenoj tegli deset dana, a potom procedite. Svakog dana uzimajte po pet kapi tinkture razblaženih u čaši vode, ali ne duže od tri nedelje.
Tradicionalni recepti protiv kašlja
Sameljite 8 većih čenova belog luka i dodajte 8 kašičica vinskog sirćeta. Dobro izmešajte i ostavite u frižideru preko noći. Ujutru dodajte 2 kašike tamnog meda i dobro promešajte.
Dve kašičice mešavine sisajte u ustima što je duže moguće, a onda progutajte. Ovako pripremljeni ruski lekovi protiv kašlja uzimaju se po potrebi umesto medikamenata.
Ruski lek za jačanje imuniteta
Izmešajte jednake količine narendane pomorandžine kore, slatkog korena, andelike i rendanog đumbirovog korena. Pedeset grama te mešavine prelijte litrom belog vina. Čuvajte na hladnom i tamnom mestu deset dana uz svakodnevno mućkanje, a potom procedite. Uzimajte po 50 ml triput dnevno pre obroka.
Usled iscrpljenosti
Pomešajte 250 g seckanih oraha, 140 g meda, 50 g alojinog soka i sveže ceđeni sok dva limuna. Po jednu kašičicu mešavine uzimajte triput dnevno pola sata pre obroka.
Za dobar san
Pedeset grama korena valerijane prelijte sa 200 ml belog vina. Ostavite nek odstoji mesec dana, a potom procedite. Uzimajte 20 kapi tinkture uveče pre spavanja.
Ovako pripremljeni ruski lekovi pomoći će i u slučaju hipertenzije. Tada je potrebno uzeti 10 kapi na prazan stomak.
Pogledajte i odličan video prilog o belom luku