Sok od malina kako se pravi recept

Leto se polako približava ali i svi oni momenti uživanja u svežem, slatkom i mirišljavom sezonskom voću. Maline su svakako idealne letnje voćke koje nikako ne trebate propustiti. Kao sveže su izuzetne, u sladoledu, kao voćna salata, smuti, a naročito je ukusan svež i hladan sok od malina.

Prirodni sok od maline osim što će ispuniti sva vaša čula, ujedno će osvežiti organizam. Telu će dati preko potrebnu hidrataciju uz antioksidante, vitamine i vlakna koja ipak ostaju u soku nakon ceđenja.

Ali kako bi dobili baš sve iz soka od maline, važno je da znate kako se on pravi. U daljem tekstu ćemo vas upoznati sa celokupnim postupkom pravljenja soka i sirupa i ukazaćemo na njihove brojne lekovite dobrobiti.

Saznajete kojim zdravstvenim stanjima pogoduju ovi napici, a kada ih treba izbegavati. Potom, kako da napravite sirup a izbegnete konzervans, napravite zdravije varijante soka od ove voćke i kombinujete ih sa drugim voćkama u soku.

Zbog čega su maline tako zdrave?

Šta sve možete dobiti u čaši svežeg soka od maline ako ne šolju zdravlja?

Ovaj prirodni slatkiš je u ishrani hiljadama godina, a danas je najkonzumiranije bobičasto voće. Maline su bogate slatkim crvenim sokom i moćnim antioksidantima te prirodnim šećerima i vlaknima.

Koliko kalorija imaju maline?

  • Šolja malina sadrži svega 65 kalorija, 1.5 grama proteina, 0.8 masti i 15 grama ugljenih hidrata od kojih 8 grama vlakana i 5 grama šećera.

Ukoliko izblendirate šolju voćkica sa mineralnom vodom, dobićete moćan gazirani sok od malina. On je sastavljen od 74 odsto vitamina C, 12 posto vitamina K, 6 posto folata, 5 posto vitamina E, gvožđa i kalijuma. U njemu se nalazi čak 41 odsto mangana kao i nešto manje količine riboflavina, niacina, pantoenske kiselina, fosfora i cinka. Od antioksidanasa, maline imaju alfa i beta karoten, lutein, zeaksatin i kolin.

U radnjama se sve češće mogu naći zdravi hladno ceđeni sokovi koji se ne kuvaju i u sebi sadrže kompletan sastav voća. Popularne su i limunade kao osnova za druge sokove pa čak i sa malinama. Sa druge strane i dalje su zbog ukusa i osveženja popularni sirupi koji se kod kuće prave sa većim količinama šećera.

No, tu su i druge opcije koje možete isprobati:

  • Recept za sok od malina nekuvani i kuvani.
  • Recepte za sok bez šećera i bez konzervansa.
  • Kombinovati recepti za kašasti sok.
  • Infuzovana voda i limunade sa malinama.

Ono što ipak želimo naglasiti jeste to da blagodeti malina ipak dolaze u prirodnom soku i koncetratu. Naime pri pravljenju sirupa one se znatno gube. Zbog toga smo vam pripremili pregršt zdravih brzih i praktičnih recepata. Oni vam neće oduzeti mnogo vremena, a od kojih ćete imati ukusan i pitak sok.

domaći sok od malina recept

Zašto je dobro piti domaći sok od malina?

Osim za uživanje, hladno ceđen ili matični sok od malina može popraviti mnoga zdravstvena stanja u vašem organizmu. Ovi sve popularniji prirodni sokovi koje u sokovniku možete i sami napraviti čiste organizam i time preventivno utiču na pojavu mnogih bolesti.

Voće je oduvek prirodan lek protiv bolesti, a upravo maline imaju značajnu ulogu u borbi protiv gojaznosti, dijabetesa  i bolesti srca.

Čaša soka od malina za bolje pamćenje i energiju

Nekoliko studija je pokazalo da konzumacijom malina mozak bolje pamti zahvaljujući flavonoidima.

Započnite jutro limunadom sa malinama

Evo kako da napravite ovu ukusnu limunadu:

Sastojci:

8 šolja vode,
Pola šolje ceđenog limuna,
pola šolje žutog šećera
4 breskve,
šolja malina.

Priprema:

Izblendirajte breskve i maline sa čašom vode. Blendirajte dok se sve ne sjedini. Iscedite sok od kašastog dela kroz cediljku. Pogurajte kašikom iznad cediljke da se sok brže izdvoji. Dobijeni sok od malina, limuna i breskvi sipajte u bokal i rastvorite dodatkom 7 čaša hladne vode. Promešajte i servirajte sa kockicama leda.

Savršen napitak za zdravo srce

Dnevna doza bobičastog voća smanjiće rizIk od gotovo svih kardiovaskularnih oboljenja, a čak i male doze imaju efekta. Ako imate zamrznute maline za kolače, u tom procesu, istopite ih i preostalu dobijenu tečnost od topljenja iskoristite na najbolji način.  Napravite domaći sok od malina u koji ćete dodati malo vode.

Sok od malina bez šećera za dijabetičare

Bilo koja biljka sa kožicom ima vlakna, među kojima su i maline. Ishrana bogata vlaksntim namirnicama pomaže da se nivo šećera u krvi drži stabilnim i što je najvažnije pod kontrolom.

Studije su pokazale i kako čist hladno ceđen sok od malina drži nivo glukoze normalnim pa se preporučuje dijabetičarima. Možete ga bez ustručavanja piti, samo nemojte preterivati sa doziranjem, poslušajte savete lekara.

Hladno ceđen napitak možete dobiti u mašini posebno namenjenoj za ovakvo ceđenje soka. Dobri su i obični sokovnIci, ali će pre napraviti kašu nego sok.. Kako biste dobili jedinstven, pitak, najzdraviji sok od malina, potreban vam je kvalitetan aparat za voće.

Malina mix sok za detoksikaciju

Bolje varenje i detoksikacija su takođe jedno od najvećih benefita čistog soka od malina.

Umesto soka, probajte vodu infuzovanu malinama i drugim voćem. Voćna voda će vas osvežiti u svakom momentu, nahraniti vas elektrolitima i potrebnim vitaminima za energičan nastavak dana. A vrlo je jednostavno napraviti je. Uz to, infuzovana voda ne zahteva nikakve dodatke i ukus je odličan, a sve potpuno prirodno.

Voćna voda se preporučuje i onima na posebnim režimima ishrane.

Potrebno:

Teglica za limunadu,
Šaka malina,
Šaka borovnica,
Mineralna ili obična voda.

Priprema napitka:

Sipajte sve u teglicu i ostavite preko noći. Za veće količina, spremite duplo voća i vodu da napunite bokal.

Napravite najlepši sok od malina za decu

Deci će ovaj kašasti nektar dobro doći uz popodnevnu užinu, napuniće ih energijom i preko potrebnim vitaminima.

Potrebno:

1.5 litar vode,
2 limuna,
Veliki grejp,
Velika jabuka,
Šaka malina,
4 kašičice smeđeg šećera.

Priprema:

Jabuku iseckate i dodate maline uz jedan isceđeni grejp i limun. Prelijte vodom i dodajte malo šećera. Ako je previše gusto ili neće blender da krene, dodajte još malo vode.

Kako se pravi sirup od malina bez kuvanja?

Kako odoleti dobrom starom sirupu od maline koje su i naše bake pravile? Rekli bismo baš teško, takvi ukusi se ne zaboravljaju, pamtimo ih ceo život.

Domaći sirup od malina se pravi od svega tri sastojka u nekoliko koraka. Uglavnom su to šećer i limuntus koji se pomešaju sa malinama i kasnije preliju vodom. A postoje i opcije kuvanja soka za veće količine.

Kako napraviti nekuvani sirup od malina?

Za ovaj sok od malina je potrebno samo vreme i flaše koje ćete morati da čuvate na hladnom i tamnom mestu.

Sastojci:

1 kg malina,
1 kg šećera,
1 kesica limuntusa,
1 l vode.

Priprema:

Obavezno maline operite i dobro očistite. Često bubice i trunje mogu zalutati u unutrašnjosti, stoga se posvetite temeljnom sređivanju voćkica.

Oprane i očišćene maline izmešajte sa šećerom i limuntusom i ostavite u pokrivenoj posudi, na hladnom mestu, 24 sata. Slobodno povremeno promešajte. Prokuvajte litar vode, ohladite i dodajte malinama.

Smesu ispasirajte i kroz gazu iscedite. Sipajte sok u sterilisane flaše i ostavite na mračno i hladno mesto. Konzumirajte razblaženo običnom ili kiselom hladnom vodom.

Kako napraviti kuvani sirup od malina?

Kuvanjem malina se poboljšava ukus i  tako se sok priprema za duže trajanje, ali se i gube vitamini. No, ukoliko ga ipak pravite isključivo za osveženje, onda je ova varijanta prihvatljiva.

Sastojci za veće količine sirupa:

5 kg malina,
3.5 kg šećera,
1/2 limuntusa.

Ako želite i veće količine soka od navedenog, na svaki kilogram malina ide 700g šećera i pola kesice limuntusa.

Evo kako se priprema sok od malina kuvani?

Operite maline, pomešajte sa šećerom i limuntusom, prekrijte i ostavite neka sve zajedno prenoći. Nakon što odleže celu noć, u odgovarajućoj posudi stavite ih na vatru i kuvajte dok ne proključaju.Skinite ih sa vatre i ostavite nek se ohlade.

Ispasirajte smesu i procedite dobijeni napitak kroz gazu. Proceđen sok ponovo kuvajte dok ne proključa. Vruć napitak sipajte u prethodno zagrejane staklene flašice. Zatvorite dobro i ostavite na tamnom mestu pokriveno. Sada sirup treba skroz prohladiti.

Kada poslužujete sok od malina obavezno razblažite vodom po želji.

Kako se pravi kašasti sok od maline bez konzervansa?

Za pripremu ovog zdravog napitka su vam potrebni blender, sito i lonac u kojem ćete dokuvati sok ako želite. Za početak, uzmite jedan kilogram malina i isprobajte. Kad vidite koliko je on fin i ukusan, pravićete ga ponovo i to  sigurno.

Gusti sok od malina recept za pripremanje

  • Operite maline i ubacite u blender sa malo vode.
  • Sada kašu procedite.
  • Dobijeni sok dodajte šećera po želji ili nekog drugog  prirodnog zaslađivača koji koristite.
  • Mešajte dok se šećer ne istopi i već je spremno za piće.

Ukoliko imate veću količinu malina, i želite dobiti soka i za kasnije, onda nastavljate proces dalje.

  • Ulijete sok u šerpu, stavite na vatru i zagrevate do 85 stepeni.
  • Poželjan vam je termometar kojim ćete meriti toplotu.
  • Nemojte dozvoliti da sok proključa, jer bi ključanje uništilo vitamine.
  • Zagrejan napitak sipajte u staklene boce, i odmah zatvorite. Nakon zavrtanja okrenite ih naopako, i ostavite tako nek se ohlade. To je zapravo proces pasterizacije

Može li se malina kombinovati sa drugim voćkama?

Nek vam prvi izbor uvek bude prirodni sok od malina bez šećera, limuntusa i konzervansa. Samo tako napravljen napitak će doprineti vašem dobrom zdravlju.

Limun daje i ukus i kiselost koja štiti umesto limuntusa, ali se maline u soku mogu kombinovati sjajno sa svim drugim jagodičastim i bobičastim voćem. Kombinujte sok od malina sa jagodama ili kupinama za izuzetan slatkasti ukus. Važno je samo jedno – uvek birajte zrelo i slatko voće.

Koncetrovani prirodan sok od malina sa limunom

Ovaj sok je potrebno razblažiti vodom po ukusu. Limun i šećer su zaslužni za duže trajanje soka.

Trebaće vam:

1,5kg malina,
1,5kg šećera,
1l vode,
1 limun.

Priprema:

Oprati maline, sipati u dublji sud i preliti ih vodom i limunom. Na svaki kilogram voća ide i litra vode. Ostavite sve naka prenoći.
Sutradan maline procedite kroz gazu ili propasirajte, dodajte šećer i mešajte dok se ne rastopi. Sirup ulijte u čiste i suve flaše a od gore stavite celofan. Sok se razredjuje sa vodom a odličan je kada se stavi led i nekoliko svežih malina.

Sok od malina bez šećera sa limunom

Za ovaj sok je bitno odabrati što zrelije maline. Sam način pripreme će sačuvati sve hranljive sastojke, ukus i vitamine.

Sastojci:

3 kg malina,
3 limuna,
1 ,5 – 2 l vode.

Priprema:

Maline dobro operite i obavezno uklonite trule delove. Stavite ih u dublju posudu za kuvanje i izgnječite dok ne puste sok. Limun isto operite, iseckajte na kolutove i dodajte u posudu sa malinama. Mešavinu prelijte vodom i ostavite je na tihoj vatri dok ne provri.

Kada provri, potrebno je sok ohladiti kako biste ga procedili kroz cediljku i gazu. Proceđen napitak sipajte u čiste flaše i hermetički zatvorite. Flaše stavite u veću i dublju posudu za kuvanje u koju ćete sipati vode do vrha flaša. Sačekajte nek voda provri i ostavite još desetak minuta da se kuva. Flaše izvadite iz posude, obrišite ih i sačekajte malo do se sok ohladi.Čuvajte ih u zamrzivaču.

Kako još možete napraviti sok koji će trajati i bez konzervansa?

Staklene flaše staviti u rernu uključiti rernu na 90 stepeni na 90 minuta i uključiti oba grejača gornji i donji. Sok možete sipati i u plastične flaše i držati ih u zamrzivaču.

Sme li se piti ovaj sirup u trudnoći

Bobičasto voće je jedno od poželjnijih tokom trudnoće. Maline su bogate vitaminima, mineralima i antioksidansima koji podjednako prijaju i mami i bebi. Sveže ceđen sok od malina iz blendera će doprineti održavaju hidtracije u trudnoći.Stoga ga slobodno pijte bez prevelikog ustručavanja. Ukoliko ste skloni alergijama, vi se svakako posavetujte sa vašim lekarom.

Koliko je česta alergija na maline?

Bilo kakve poznate kontraidikacije na maline ne postoje. Ipak treba obratiti pažnju da se uvek koriste one neprskane iz domaćeg uzgoja. Tako ćete izbeći potencijalne probleme i sa alergijama i sa digestivnim problemima. Kupujte sveže voćkice i uživajte u njihovom prefinjenom ukusu.

Svakako, ne treba preterivati sa konzumacijom malina, pa čak ni u soku. Veća količina napitka može poremetiti crevnu floru i pojačati potrebu za olakšavanjem.

Koja je cena sirupa od malina u prodavnicama

U prodavnicama se uz redovne,  prodaju podjednako i prirodni, domaći sirupi koji u proseku koštaju do 500 dinara. Za razliku od njih industrijski napici su upola jeftiniji. Takvi sokovi se značajno razlikuju od onih koje vi pravite kod kuće. Oni u većoj količini imaju samo boju i aromu maline, dok vi uprkos šećeru imate znatno prirodniju varijantu.

Ipak početkom juna počinje sezona malina i već na polovini meseca možete uzeti voćkice u većim količinama. Kilogram u proseku bude 150 dinara na polovini meseca. Možete pazariti i značajnije količine koje ćete zamrznuti pa sok praviti kad vam se budeo pio.

Ako ipak nemate gde čuvati veće količine soka, u online prodavnicama možete pronaći matične i hladno ceđenje sokove. Kako njihovi proizvođači tvrde oni u sebi imaju samo voće. Litra hladno ceđenog soka od malina  u zdravoj hrani je u proseku 500 dinara.

Na našem tržištu su sve češće i organska maline, pa sok od takvih voćkica možete pronaći na nekoliko sajtova. U proseku, sok ili sirup od organskih malina košta od 1000 dinara, ali je ukus znatno jači, a maline zdravije. Svakako ovo nije za svačiji džep.

Ukoliko nemate vremena, a ni prostora da se sami pravite sirup, manje količine soka iz blendera će jednako osvežiti. Iskoristite ono najbolje što ovo voće nudi.