Iako suva koža na laktovima nije opasna po zdravlje, ovo stanje ume biti vrlo neprijatno, naročito ukoliko je praćeno crvenilom i svrabom. Hladno vreme, suv vazduh, kao i određeni zdravstveni problemi samo su neki od uzročnika ove neugodne pojave.
Obično nakon zime hrapava koža na laktovima i dalje ostaje gruba, tamna i suva. Ona se na ovom delu tela veoma brzo isušuje. Nekad je to toliko intenzivno da dolazi i do njenog pucanja. Uz sve navedeno crni laktovi kod žena defnitivno ne izgledaju estetski prihvatljivo.
Dočekajte sezonu kratkih rukava bez ispucalih laktova! Pripremili smo vam odlične recepte i prirodne preparate na bazi ulja, meda i aloje. Samo redovnim pilinzima i tretmanima vaša koža će postati glatka, zdrava i hidrirana. ..
Zašto nam se koža na laktovima brže suši?
Kao prvo, koža je na ovom mestu znatno deblja nego na drugim delovima tela. Takođe, tu je koncentrisano manje lojnih žleda, te je ona podložnija pucanju i suvoći. Ovo su najčešći uzroci suvih laktova:
- Prekomerno korišćenje jakih sapuna, određenih losiona i naročito parfema. Ovi kozmetički preparati mogu izazvati alergijske reakcije na koži. Ako se koriste više nego što treba, čest su uzrok isušivanja laktova.
- Tuširanje vrućim kupkama nije dobro, koža se tom prilikom naglo isušuje. Naime, nakon tuširanja dolazi do velikog pada temperature, što laktovima ne pogoduje.
- Hladno vreme i drugi vremensko-ambijentalni faktori nepovoljno utiču na kožu.
- Čest boravak u prostorijama u kojima je vazduh suv dodatno pogoršava stvar.
- Hlor može prouzrokovati brže isušivanje laktova. Ako redovno plivate u bazenu, posebnu pažnju posvetite pravilnoj nezi.
- Dugotrajno sunčanje je štetno, naročito tokom velikih vrućina.
Suva koža na laktovima javlja se i usled određenih zdravstvenih tegoba. A to mogu biti psorijaza, dermatitis, dijabetes, skeloderma i mnoge druge. Više u nastavku..
Hrapava i suva koža na laktovima kao simptom bolesti
Dijabetes
Koža kod šećeraša je sklonija infekcijama i upalama, stoga ispucali crni laktovi nisu retkost kod dijabetičara. Česte su gljivične i bakterijske infekcije i to baš na ovom delu. Neretko crvenilo na laktovima prate svrabež i bolovi. Obavezno ukažite vašem lekaru na problem, a po potrebi radi se i biopsija, kako bi se otkrio tačan uzročnik.
Ljuspavica – psorijaza
Hrapava koža na laktovima i kolenima često je prvi simptom psorijaze. Sitne srebrne ljuspice su karakteristične za ovo ozbiljno kožno oboljenje. Ako primetite bilo šta od navedenog odmah se javite dermatologu, kako bi započeo na vreme tretman.
Kod težih manifestacija ljuspavice ispucali laktovi mogu i krvariti, koža je jako bolna na dodir i prosto užarena. Ne zanemarujte ovo, već pravovremeno krenite sa lečenjem.
Crvenilo na laktovima kao simptom dermatitisa
Sa ekcemima se bori velik broj ljudi . Oticanje kože, crvenilo, nesnosan svrab i osip na laktovima obično prate ovo oboljenje. Jako često nam smeta odeća koju nosimo, tačnije ona svojim dodirom nadražuje tu regiju.
Dermatitis herpetiformis karakterističan je ekcem na laktovima i obično se ne širi dalje. U slučaju da vam na tom delu tela koža jaako puca, a naročito ako primetite sitne plikove, obavezno idite lekaru.
Skeloderma – hronično kožno oboljenje
Nadražena, hrapava i suva koža na laktovima koja je sklona pucanju karakteristična je za ovo oboljenje. Pri tome laktovi vidno otiču i bole.
Za nastanak skeloderme najčeše je uzrok genetika, ali se ista javlja i usled pojačane proizvodnje kolagena. Uz konsultacije sa dermatologom moguće je stati na put tegobama, dobro su se pokazali pojedini imunosupresivi u lečenju.
Kako se leče hrapavi i suvi laktovi?
Tamni, ispucali i suvi laktovi na koži mogu se vrlo lako tretirati. Srećom, ova neugodna pojava može se vrlo jednostavno ublažiti ili čak u potpunosti eliminisati spravijanjem preparata na bazi prirodnih proizvoda. Oni će kožu omekšati i učiniti je glatkom i hidriranom.
Zašto je toliko važan redovan piling kože u području laktova?
Ovaj postupak veoma je bitan kada je reč o tretiranju problema sa suvom kožom. Najbolje ga je vršiti i tokom tuširanja ili kupke, dok je koža još vlažna i meka. Za uklanjanje tvrde kože sa laktova koristiti se mrežica za tuširanje, piling rukavica ili grubo platno.
Čak i kamen za pete može biti jako koristan kada je suva koža na laktovima posredi. Samo budite oprezni sa korišćenjem, da se ne biste povredili. Poželjno je laktove trljati polako, nikako grubo.
Nakon toga, kritično mesto treba prosušiti mekim peškirom, pa premazati s malo hidratantne kreme. Ovaj tretman dovoljno je praktikovati jednom do dva puta nedeljno.
Napomena:
- Ako je u vašem slučaju prisutno jako crvenilo na laktovima, alergija, ekcem ili neko drugo oboljenje ne pribegavajte ovoj metodi. Trljanje kamena može samo produbiti problem, a koža će vam se dodatno oštetiti.
Suva koža na laktovima i prirodni tretmani
Terapija vazelinom
Vazelin za kožu je dokazano delotvoran. Ovaj preparat stvara zaštitnu barijeru na koži i hidrira je. Ako je vaš problem hrapava i suva koža na laktovima uradite sledeće:
Pre odlaska u krevet, laktove premažite debljim slojem vazelina, obmotajte zavojem, pa ostaviti nek sredstvo deluje tokom noći. Ujutru isperite višak koji se nije upio, a postupak ponavljajte svakodnevno, do poboljšanja.
Najčešće se tretman primenjuje desetak dana, kada su već uveliko vidljivi rezultati terapije.
Za osip na laktovima pomoćiće i ovsena kaša
Hidratantna i hranljiva svojstva ovsene kaše mogu pomoći u tretiranju problema sa ogrubelom kožom. Ona ne samo što uklanja mrtve ćelije, već ublažava i svrab na laktovima.
Kako se priprema recept:
Pomešati dve kašike samlevenih ovsenih pahuljica s malo mleka, tako da se napravi gusta kaša. Naneti je na laktove i sačekati dok se ne prosuši, pa isprati toplom vodom i istrljati mekim peškirom. Ponavljati postupak do poboljšanja.
Piling za laktove od maslinovog ulja i žutog šećera
Ova kombinacija može poslužiti za pripremu veoma efikasnog pilinga. Šećer deluje tako što otklanja suvu i tvrdu kožu, dok je maslinovo ulje hidrira.
U manjoj činiji pomešati četvrtinu šolje žutog šećera sa otprilike četvrtinom šolje maslinovog ulja. Sastojke dobro sjediniti, pa nežno utrljati na suve laktove, kružnim pokretima. Ostaviti preparat nek deluje oko 10 minuta, pa ga isprati mlakom vodom. Višak smese čuvati u frižideru. Ponavljati dva puta nedeljno.
Krema za lakotove od aloje vere
Ova biljka deluje hidrirajuće, tretira oštećenu kožu, naročito ukoliko je ona posledica prekomernog izlaganja sunčevim zracima.
Potrebno je nabaviti nekoliko svežih listova aloje, iscediti gel, pa ga naneti na laktove. Ostaviti nek deluje oko 20 minuta, te isprati mlakom vodom. Ponavljati jednom ili dva puta nedeljno.
Suva koža na laktovima – ostali korisni saveti
Gruba i suva koža na laktovima ne izgleda estetski lepo, pogotovo kada držite do sebe. Na svu sreću gore pomenuti preparti pružiće vam preko potrebnu pomoć. Evo još nekoliko saveta kojih se trebate pridržavati:
- Pijte dovoljno vode kako bi vam koža uvek bila hidrirana, a laktovi glatki i mekani.
- Tuširajte se uvek mlakom vodom, nikako toplom ili vrelom, jer ona dodatno isušuje kožu.
- Nosite odeću od prirodnih materijala, npr. pamučnu, kako biste izbegli rizike od iritacija i trenja. Ovo se naročito preporučuje kod osoba koje su sklone ekcemima, jer njima su često laktovi prvi na udaru.
- Ukoliko je vazduh u prostorijama u kojima boravite suv, koristite blagi ovlaživač prostorija i redovno ih provetravajte.
- Izbegavajte dugotrajno plivanje u hlorisanoj vodi i uvek se istuširajte nakon boravka u bazenu. Počesto hlor uzrokuje zadebljanje na laktovima, stoga poslušajte ovaj savet.
- Upotrebljavajte losione i kreme za laktove koje su potpuno neškodljive po vašu kožu. Uvrstite u svakodnevnu negu maslinovo i kokosovo ulje, maslac (shee i od kakao-a). Uz nadzor sturčnjaka dozvoljeno je koristi čak i medicinski petrolej.
Ako vam je tamna koža na laktovima, primenite ovaj jednostavan preparat i posvetlite je..
Od polovine limuna iscedite sok. Blago ga utrljajte u laktove i čekajte narednih pola sata dok ga koža ne upije. Isperite vodom i namažite ovu regiju blagim uljem (bademovo, maslinovo, kokosovo). Umesto njih možete korisiti i prirodnu hidratantnu kremu.
Prirodna krema za ispucalu i grubu kožu na rukama
Ukoliko vam se ruke suše i pucaju, koža vam je grupa i hrapava, obavezno isprobajte i sledeći recept:
Potrebni sastojci:
• 1 kašika morske soli,
• tri četvrtine šolje destilovane vode,
• četvrtina šolje gela od aloje,
• 30 g pčelinjeg voska,
• 1 šolja kokosovog ulja,
• četvrtina šolje bademovog ili jojobinog ulja.
Priprema kreme:
Sipajte morsku so u vodu i mešajte dok se ne rastopi. Dodajte joj gel od aloje i mešajte dok se fino ne sjedini. Otopite pčelinji vosak na pari i dodajte mu kokosovo i bademovo ulje. Mešajte sve dok se sastojci ne sjedine. Sada trebate sjediniti obe mešavine. Mešajte drvenom ili plastičnom kašikom sve dok se sastojci ne spoje. Prespite vašu kremu za ruke u staklene teglice, koje čete čuvati u frižideru. Jako se dobro pokazala i za suvu kožu na laktovima.
Napomena: Kremi se mogu dodati etarska ulja po izboru.
Ukoliko često obolevate od gljivičnih infekcija po koži, zdravailepa.com vam preporučuje tekst o blagotvornom ulju čajevca.