Crna maska za lice protiv mitisera i začepljenih pora

Kada se pojavila na tržištu nazivala se čudotvornom, efikasnom i najboljim otkrićem za lepo lice. Crna maska za lice protiv mitisera se pokazala zaista delotvornom.

Naposletku, zar nije zadovoljavajući osećaj kada prljavštinu možemo zapravo da oljuštimo sa lica, a da za tim ostane glatko, čisto i nežno lice. Zvuči odlično, zar ne?

Ali koliko je ovaj svojevrsni piling zaista efikasan? Iskustva mnogih su pokazala da crna maska čini lice zaista postaje čistijim, ujednačenijim pa čak i bez neželjenih mitisera .

Crna maska protiv mitisera je pravi hit na internetu

Upotreba crne maske za lice je naprosto zapalila sve društvene mreže. Gotovo da nema beuty blogerke koja nije napisala recenziju o ovom čudotvornom proizvodu.  Kako to obično biva, kad je nešto toliko traženo, pojavljuje se sve i svašta i počesto kruže oprečne informacije.

Što je najgore, krajnji korsinici ne znajući kako se preparat pravilno koristi mogu neretko i preterati. Nepažnja i nepravilno rukovanje dodatno ugrožavaju kvalitet kože.

Crna maska od aktivnog uglja će dubinski očistiti vaše lice od mitisera i nečistoća. Međutim, pre toga treba znati kako deluje, koliko dugo se drži, kako se skida, pa do toga u kom je stanju naše lice pre nego što je stavimo.

I ne samo to, tržište je preplavljeno različitim brendovima crnih maski za lice za svačiji džep. Teško je odabrati odgovarajuću masku i često proces zahteva odabir nekoliko.

Takođe, sa svih strana se mogu naći različite neproverene kopije koje dolaze iz Kine za koje ne postoje dermatološki dokazi za ispravnost. Ide se do toga da su mnogi počeli praviti maske sami, koristeći lepak kako bi imitirali efekat ljuštenja.

U ovom tekstu ćete pročitati kako da izbegnete potencijalno štetne crne maske za lice protiv mitisera.  Pomoćićemo Vam u odabru odgovarajućeg preparata, i podelićemo savete kako se nanosi crna maska za lice za najbolje rezultate.

Ali pre toga, pročitajte  šta to u njoj čini čuda za lice.

crna maska za lice za savršenu negu

 

Od čega se sastoji black maska za čišćenje lica?

Aktivni ugalj je pored vode i peel – of gela glavni sastojak crne maske. Osim što mu daje crnu boju, ugalj je taj koji na kožu deluje kao detoks. Često se nalazi u kozmetičkim preparatima. Osim toga što je aktvno čisti, on ujedno i neguje kožu.

Uzmimo na primer ovu Avon Planet Spa Luxuriously Refining Peel –  crnu masku sa kavijarom.

Ova specifična crna maska za lice se sastoji u proseku od vode, derivata alkohola, minerala, pigmenata i ekstrakta kavijara.

Efekat ljuštenja daje upravo supstanca zantam, dok alkoholne supstance čiste i neguju kožu. Ova maska ima ujedno i titanijum oksid, supstancu koja služi kao UV zaštita.

Primera radi, ovu masku ne bi trebalo koristiti oni sa osetljivom kožom. Ona se sastoji od alkohola denata koji može potencijalno iritirati kožu.

Neke druge maske se sastoje od drugih prirodnih ekstrakata poput ekstrakta ovsa. U njih se često se dodaju i vitamini A, E i B koji neguju i hrane kožu. Međutim, sudeći prema jednom od najpoznatijih sajtova za proveru ispravnosti sastojaka, ovaj proizvod je među bezbednijim za korišćenje.

Kako  peel – of  crna maska deluje na kožu lica?

Efekat koji daje crna maska protiv mitisera je zaista impresivan.

Alkohol u kombinaciji sa aktivnim ugljem otvara i čisti pore, uklanja suvišnu. prljavštinu. Sa druge strane glicerin, dodatak vitamina ili drugih lekovitih sastojaka ostavlja kožu čistom, sjajnom i negovanom. I to se vidi posle prvog nanošenja.

Čiste pore znače i lakše uklanjanje svake buduće prljavštine. Tako redovnim korišćenjem crne maske možete uklanjati mitisere, naročito ako ste tome skloni.

Kome se black maska za čišćenje najčešće preporučuje?

Za one koji imaju masnu kožu, problem sa mitiserima i brzim mašćenjem T zone,  crnom maskom obezbeđdićete mat izgled kože. Savršeno čisti pore i daje nam svež negovan izgled. Ipak, ne treba preterivati sa njenim korišćenjem. Mnogo efikasniji efekat će ostaviti svakodnevna blaga rutina sa preparatima za čišćenje lica.

Oni sa masnom kožom, sklonom bubuljicama i mitiserima, crnu masku za lice trebaju koristiti  do jednom nedeljno. Dok oni sa mešovitom, do normalnom kožom, istu mogu uključiti kao nedeljnu ili mesečnu rutinu dubinskog čišćenja.

Sa druge strane, osobe sa suvom kožom i skloni iritacijama trebju izbegavati sve maske sa alkoholom. Posebno zbog efekta zatezanja kože koji je dodatno isušuje i tanji.

Zašto se black maska ne nanosi na akne i bubuljice?

Ukoliko imate izražen problem sa aknama i bubuljicama, izbegavajte bilo kakve maske jer možete iritirati upalu i pogoršati stanje. Takođe, ovakvom maskom samo pripremate teren za još bubuljica.  Naime, crna maska za lice skida površinski zaštitni sloj kože, sa sve dlačicama koje su zadužene za zadržavanjem štetnih organizama. Tačbije one im ne dopuštaju dublje prodiranje u pore.

Šta treba da znate pre nego što počnete sa korišćenjem crne maske za lice u kesicama?

Black maska se nalazi u skoro tečnom stanju ukoliko ih uzimate u kesicama. Pre toga je potrebno malo protrljati kesicu kako bi se emulzija spojila. Nemojte se iznenaditi ukoliko maska za lice ne bude u potpunosti crna i nešto tečnija.

Već za nekoliko trenutaka ona će početi da se suši, a već za pola sata će moći će se ljuštiti.

Zašto sve crne maske nisu u potpunosti crne kao ugalj?

Boja maske pre svega zavisi od toga, u kojoj meri se koristi pigment koji joj daje boju. Imajte u vidu kako nije svaka crna maska za lice sa aktivnim ugljem. Tako ćete naići na one više tečnije i sivkaste kakve su Balea DM maske i one koje stižu iz Kine koje su kao crna pasta.

Kako ukloniti mitisere u što većoj meri?

Prva upotreba crne maske će doneti rezultate kao što su čisto i blago zategnuto lice. No, mitiseri neće odmah biti uklonjeni.

Za dubinsko čišćenje, otvaranje pora pa i čišćenje mitisera je potrebno pripremiti kožu pre maske. Sama crna maska za lice treba se koristiti umereno do dva puta nedeljno.

Kako pripremiti kožu za uklanjanje mitisera?

Mitiseri, uporni, neizgledni, znak da je koža u lošem stanju. Ako živite u gradu, imate stresan posao, koža vam je masna, sve su to preduslovi za nastanak neželjenih crnih tačkica. Ako tome pridodate karakteristike kože i široke pore, onda vam predstoji konstantna borba sa mitiserima.

Čini se da je black maska za lice došla kao spas u borbi protiv ovih nesavršenosti, ali nije baš tako. Evo šta sve morate da uradite pre prvih rezultata i uklanjanja mitisera:

  • Ako vam je dermatolog do sada davao savete za uklanjanje mitisera onda su vam poznate osnovne smernice. Potrebno je prvo napariti lice kako bi se pore što više otvorile. To možete i posle tuširanja, parom od čaja ili nekog esencijalnog ulja kao što je menta.
  • Drugi korak je blago očistiti lice gelom za umivanje ili micelarnom vodom.
  • Treći korak je ujedno i najvažniji nanosi se crna maska protiv mitisera koja odgovara vašem tipu kože po pitanju sastojaka.

Kako napraviti crnu masku za mitisere kod kuće?

Pre nego što se odlučite na ovaj korak, dobro istražite sastojke koje podjednako imaju i kupovne i one od kojih biste pravili domaće maske.

Kada se pravi crna maska za lice u kućnoj varijanti, neretko se pretera sa količinom neadekvatnih sastojaka. To je najčešće lepak, koji upravo pravi neželjeni kontraefekat. Uz njega se black maska teško skida, skidajući ujedno i površinski sloj kože, što nikako nije dobro. Ipak, domaće maske su proverenih sastojaka, najčešće organskog porekla.

Evo kako možete napraviti peel-of masku od aktivnog ulja i gline:

Sastojci:

2 netoksičnog belog lepka (razmislite dobro da li je ovo i dalje pogodna varijanta),

2 kapsule crnog uglja (mogu se naći u bilo kojoj apoteci i koštaju do 200 dinara),

Četka za nanošenje,

Ekstrakt pepermita,

Tonik,

Gel za umivanje.

Priprema:

Pomešajte ugalj, lepak i ekstrakt peperminta. Operite lice toplom i gelom za umivanje. Nanesite crnu smesu na lice i ostavite neka  deluje 20 do 40 minuta. Masku možete skinuti počne sa odvajanjem tj. kada postane suva .

Počnite je skidati od dole, polako, kako biste skinuli što više mitisera. Kada skinete masku, mlakom vodom se umijte i uklonite ostatke. Za kraj, nanesite toner kako biste zatvorili pore i nastavite sa klasičnom negom u vidu dnevne ili noćne kreme koje koristite.

Recept za domaću crnu masku

Ako ne želite da se bakćete sa lepkom, manji rizik, a sa jednakim učinkom je i ova domaća maska od gline i aktivnog uglja.

Sastojci:

Kašika aktivnog uglja,

2 kašike prirodne gline (može se naći u apotekama),

Malo vode.

Priprema DIY domaće crne maske:

Pomešajte aktivni ugalj i glinu zajedno sa vodom dok se ne formira kompaktna pasta. Takva crna maska za lice se sad lagano nanosi na kožu. Ostavite je 5-7 minuta dok se dobro ne proosuši. Izbegavajte prostor oko usta i očiju.

Ukoliko osetite svrab ili bilo koju drugu nelagodnost, isperite je odmah. Nakon što osušenu masku operete toplom vodom, nanesite bilo koju kremu koju koristite da završite proces nege.

Ovko napravljena domaća crna maska za lice se koristi samo jednom nedeljno ne više od toga.

Evo kako da bezbolno skinete masku sa lica

U zavisnosti od toga koju masku koristite i u kom sloju je nanosite zavisi i to koliko ćete je bezbedno moći skinuti.

Skidanje crne maske sa lica ume biti i te kako bolno. Naime, što deblji sloj nanesete, više će joj treba za sušenje i efekat čišćenja kroz ljuštenje. Sa druge strane, predugo držanje i tanjeg sloja može otežati ljuštenje.

Svakako je najbolje napraviti dobar balans. Zbog toga bismo preporučili kupovinu maske u kesicama budući da je to već spremljena količina za vaše lice. Tako nećete brinuti o tome koja količina se nanosi, te koliko dugo se crna maska za lice drži.

Opasnost sa domaćim maskama je to što ne možete znati koliko će lepak biti jak. Takođe postoji i opasnost za ljušćenje površinskog sloja kože. Budite na oprezu.

Savet plus: Ako nikako ne uspevate oljuštiti  masku ili vas previše boli, uzmite sunđer i natapajte lice dok se maska ne skine.

Šta kažu oni koji su koristili crnu masku – iskustva?

Rezultati i komentati čitateljki:

Koristim crnu masku iz Lilly-ja i prezadovoljna sam. Ništa ne boli samo treba ispoštovati proceduru kako bi efekat bio pravi. Dosta je bolja od onih vodenkastijih sa kineskim slovima iz DM-u koje su duplo skuplji.

Jelena, Smederevo

Kupila sam Viteksovu crnu masku u Lilly-ju. Sa kozmetikom sa kineskih sajtova ne bih eksperimentisala. Viteksova je odlična, tubica košta oko 600 dinara, jako lepo čisti (ne samo mitesere već skine i onaj gornji, mrtvi sloj ćelija kože)…Naravno, vidite i „bodljice“ od povađenih mitesera.

Danijela, Vrbas

Prijatno hladi lice, kao da ima nekog mentola u sebi. Meni su oči malo zasuzile od isparenja. Najvažnije – crna maska za lice ne boli kada se skida. Samo pratite uputstva i sve je ok. Ja sam se umila blagim sapunom, obrisala lice, potparila se koji minut vrućim peškirom i nanela masku. Posle 20 minuta skinula, elem, koža je lepa, meka, i najbitnije – nema crvenila i iritacije.

Ines, Novi Sad

 

Ja sam probala onu Black mask što se vrtela po Instagramimu iz Kine. Glupost živa. Bolji posao odradi piling, ti flasteri za mitisere i maska klasična.

Dušica, Beograd

 

Da li je crna maska bolja od flastera za uklanjanje mitisera?

Treba napomenuti još jednu važnu stvar. Uporni problemi na licu, pa čak i mitiseri ne rešavaju ni maskama ni flasterima. Oni su deo svakodnevne rutine čišćenja, ili pak periodične.

Crna maska za mitisere je za nijansu efikasnija od flastera pošto deluje na celo lice.  Sa druge strane flasteri su dobri samo za pojedine delove lica.

Gde se može kupiti najkvalitetnija crna maska za lice

DM crna maska za lice od Balee košta svega 110 dinara i dolazi u dva odvojena pakovanja. Dovoljno ju je jednom mesečno pokloniti licu i ona će obaviti neophodno dubinsko čišćenje pora. Ova maska ima aktivnog uglja, ali nije u potpunosti crna. Mora se dobro protrljati kako bi se emulzija spojila sa ovim važnim sastojkom.

Istu tu masku možete kupiti i po ceni od 400 dinara u tubi.

Njena najveća prednost je to što nije jaka, a sadrži salicilnu kiselinu i cink. Takoreći, mogu je bez posledica i bojazni od problema sa kožom, koristiti i oni sa malo problematičnijim licem i bubuljicama.

Salicilna kiselina neutrališe bakterije i ostavlja lice čistim. Ipak, efekti se vide tek ukoliko se koristi neko vreme.

Mr Black maska za lice se takođe može pronaći na društvenim mrežama i u online prodaji. Međutim ovo je jedna od maski koja osim što mehanički skida mitisere, nema nikakav efekat. Pri tom, teško se  i bolno ljušti, ostavljajući kožu iritiranom i crvenom.

Sličan efekat ima i čuvena Black mask  -kineska maska koju ovdašnji sajtovi prodaju po ceni od 2900 dinara. Znajte i ovo, direktno sa Aliexpresa može se uzeti kesica za svega dva dolara.

Koje su još crne maske dobre?

Osim Balea maske, DM ima i druge brendove crnih maski, pa u skladu sa potrebama vašeg lica odlučite koja vam je pogodna. Skoro su na tržište izašle i Garnier peel – off crna maska za lice.  Avon već duže vreme ima svoje crnu mineralnu peel – off masku po ceni od 389 dinara.

Naš savet je da se ipak odlučite za DM maske za lice, naročito one koje nudi Balea. Osim što su najpovoljnije, deluju blagotvorno, ne čupajući vam površinski sloj lica. Pritom možete birati hoćete li je uzeti u tubi ili u kesicama.

Kada je posredi crna maska za lice cena proseku ne prolazi 400 do 1200 dinara za celu tubu. Stoga, pripazite ukoliko naiđete na reklame na Instagramu i Facebook-u koji vam za po 30 dolara nude čudo od crne maske iz Kine. Znajte kako ih možete kupiti i sami po desetostruko manjoj ceni.

VAŽNO: Odaberite masku koja nije jaka. Jer takva neće skidati površinski sloj kože ostavljajući vaše lice na milost i nemilost mikroorganizmima i ne baš čistom okruženju.