Crno grožđe popravlja krvnu sliku i ne goji

Već hiljadama godina belo i crno grožđe se gaji  širom sveta, a prvi put je kultivisano na području Bliskog istoka. Smatra se da danas imamo oko osam hiljada vrsta i gotovo svaka je dokazano lekovita.  Najveći procenat od berbe odlazi na spravljanje kvalitetnih vina.

Po lekovitim sastojcima prednjači crno grožđe koje se ne prska.

Kako god da ga konzumirate, a stručnjaci preporučuju da to bude što češće tokom dana. Organizam ćete snabdeti dragocenim lekovitim sastojcima, pri čemu se nećete ugojiti. Među brojnim prednostima ovog voća izdavajaju se njegova kardioprotektivna svojstva.

Istraživanja pokazuju da crno grožđe, osim što štiti kardiovaskularni sistem, sprečava čak i maligna oboljenja.

Pogledajte jako koristan video na ovu temu:

Crno grožđe kalorije i vitamini u 100 grama

Smatra se jednom od najmoćnijih alkalizirajućih namirnica. Lako se vari i veoma je korisno u slučaju probavnih tegoba, jer deluje laksativno.

Imali smo nedavno pitanje na na našoj fb stranici, da li grožđe goji i može li se sprovoditi u ovom rano jesenjem periodu, svojevrsna dijeta, kada već ovog voća imamo u izobilju.  Naravno, to je moguće, ali takve odluke nisu ni lake niti jednostavne, te ih ne možete donositi sami. Naime, neophodne su konsultacije sa vašim lekarom, nutricionistom, fitoterapeutom, fitnes trenerom i slično. Mi ćemo Vam ovom prilikom malo pomoći u tome.

Zavisno od sorte i vrste, ovo voće u svom svežem stanju može imati od 50 do maksimalnih 75 kalorija, evo i tabele:

  • Belo grožđe sadrži oko 65 kcal u pomenutoj količini (100g),
  • Crno grožđe ima oko 55 kalorija,
  • Suvo grožđe za razliku od njih sadrži i do 6 puta više, tačnije u 100 grama ima 306 kcal, što čini ogromnu razliku.

Stoga, kao što vidite dijeta sa grožđem trebala bi se bazirati isključivo na svežem voću, nikako na suvom. Upravo sušene grožđice imaju znatno više kalorijske vrednosti i nisu preporučljive za ovu namenu.

crno grožđe kalorija koliko ima

Nutricionisti za dijetu predlažu uzimanje zrelog voća i to od 1 do 2 kg  dnevno. Pri tome  je crno grožđe za mršavljenje daleko bolji izbor i ono dokazano ne deblja. Priuštiće vam osećaj sitosti, prvenstveno zbog većih količina kalijuma i grožđanog šećera (14do 17 posto) koje ima u svom sastavu. Siromašno je mastima (0,4 procenta) i belančevimama (0,7 posto) dok holesterola uopšte nema.

Crno grožđe će vas potpuno okrepiti, daće vam neophodnu snagu, iščistiti telo od toksina – odlična je  prirodna detoksikacija.

Koliko sadrže vitamina i minerala u 100 grama

Vitamini u groždu

:

  • A Vitamin 66 IU,
  • K Vitamin 14.6 pg,
  • C Vitamin 10.8 mg,
  • E Vitamin 0.19 mg.

Minerali

:

  • Gvožđe 0.36 miligrama,
  • Kalcijum 10 mil.
  • Bakar 0.127 mil.
  • Magnezijum 7 mil.
  • Mangan 0.071 mil.
  • Cink 0.07 miligrama.

Grožđe sadrži vitamine iz grupe B, C, A i mineralne soli. U njemu su i dragoceni flavonoidi, naročito u ljusci, i posebno u crnom i crvenom grožđu. Ti sastojci, kao i resveratrol, imaju antioksidantno i protivupalno dejstvo, a veoma uspešno sprečavaju i povratak bolesti.

Sadrži i proste šećere, ali ne izaziva skok šećera u krvi. Mnogi osete da im se vraća energija nakon nekoliko dana terapije grožđem.

Savetuje se da se uzima više grožđa nakon bolesti ili ako se prolazi kroz period psihofizičkog stresa. U njemu nalazimo i melatonin, upravo onu supstancu koja se koristi protiv nesanice i poremećaja sna.

Potopite grozd u vodu u koju ste prethodno stavili sok limuna kako bi se rastvorili nitrati koji se eventualno nalaze na ljusci.

Lekovita svojstva grožđa su brojna

Istraživanja su pokazala da flavonoid kvercetin u crnom grožđu poseduje brojna protivupalna svojstva. Upravo zahvaljujući njemu štiti organizam od ateroskleroze i lošeg holesterola. Naučnici pretpostavljaju kako on poseduje i antikancerogena svojstva, ali su potrebna dodatna istraživanja koja bi to potvrdila i dokazala.

Visok procenat polifenola koje crno grožđe sadrži,  takođe smanjuje rizik od većeg broja kardiovaskularnih bolesti. Tako sprečava trombozu i reguliše krvni pritisak.

Pored toga, ovo voće obiluje vlaknima i kalijumom, koji blagotvorno utiču na rad i zdravlje našeg srčanog mišića. U prilog tome govore i preporuke svetskih stručnjaka.

Ono ističu da je povećan unos kalijuma u organizam, uz smanjeno uzimanje natrijuma, jedan od najvažnijih koraka u planu ishrane. Takav jelovnik značajno će umanji ti rizike od srčanih bolesti. To može biti i dobra prevencija kad je reč o šlogu (moždanom udaru) i kamenu u bubregu.

Crno grožđe u trudnoći je naročito korisno, jer će poboljšati rad celokupnog metabolizma, otkloniće sve probavne smetnje. Pri tom daće vam sve potrebne i dragocene nutrijente. Stoga ga uzimajte slobodno jer će dugoročno popraviti krvnu sliku. Preporučuje se i malokrvnim (anemičnim) osobama.

Moćni antioksidansi u grožđu sprečavaju maligna oboljenja

Crno grožđe sadrži moćne antioksidanse – polifenole, koji usporavaju proces širenja kancerogenih ćelija. Oni sprečavaju rak jednjaka, pluća, usta, ždrela, materice, pankreasa, prostate i debelog creva.

U grožđu se nalazi i visok procenat flavonoida mircetina i kvercetina, koji neutrališu dejstvo slobodnih radikala, štetnih za organizam. Takođe, sadrži lutein i zeaksantin, koji su važni za  dobar vid i zdravlje očiju.

Nekoliko istraživanja upućuje na to da resveratrol, kojim je crno grožđe bogato, štiti od dijabetičke neuropatije i retinopatije. Oba stanja su izazvana slabom kontrolom šećerne bolesti, što dovodi do oštećenja vida.

Austrijski naučnici otkrili su da se u kori crnog grožđa nalaze dragoceni polifenoli, koji regulišu nivo glukoze. Oni stoga i  sprečavaju opasne skokove i padove šećera u krvi.

Fokus istraživanja bio je na PPAR-gamma molekulama, koje se nalaze na samoj površini ćelija. Poveznae su sa razvojem masnih ćelija, skladištenjem telesne energije i regulacijom šećera. Polifenoli iz crnog grožđa vezuju se za ove receptore. Samo jedna čaša vina od crnog grožđa deluje poput zvaničnog leka za dijabetes.

Međutim, treba imati na umu  kako veće količine alkohola negativno utiču na zdravlje, te stoga popijte samo čašu crnog vina dnevno.

Iako, pravljenje vina od crnog grožđa iziskuje znanje i veštinu, ono dugoročno donosi brojne benefite za zdravlje. Podrazumeva se to važi samo onda ukoliko se pridržavate pravila 2 dl za ceo dan.

Grožđe kao lek u narodnoj medicini

Brojne su narodne recepture u kojima je ovo voće našlo svoju primenu. Uzimajte ga u obliku svežeg soka, sirupa ili vina.  Preporučujemo sledeće recepte:

Kod zapaljenja sluznice želuca

Uzimajte crno grožđe (400 grama) uz krišku starog crnog hleba, po 3 puta dnevno i sprovodite terapiju tačno dvadeset dana. Eliminisaćete sve tegobe izazvane jakom želučanom kiselinom i obnovićete sluznicu.

Za poboljšanje cirkulacije u nogama

Uzmite dve pune šake sitno iseckanih listova od vinove loze i prokuvajte ih petnaestak minuta u jednoj litri vode. Dobijeni uvarak izručite u već pripremljenu toplu kupku i držite noge u njoj najmanje pola sata.

Pravite veće kupke u kojoj su vaše noge umočene skroz do kolena, jer tako će ovaj lek bolje delovati. Cirkulacija u nogama će se značajno poboljšati ukoliko primenjujete ovu metodu 30 dana, a najbolje ih je primentiti pre spavanja.

Za uklanjanje bradavica

Po tri čajne kašičice semenki dunje i belog grožđa, dobro izmiksajte u mužaru ili mikseru. Nakon toga prelijte ih sa šoljom prokuvane vode. Kada se sve malo prohladi, lagano nanestite mešavinu na obolela područja zahvaćena bradavicama.

Uz ovaj blagotvorni preparat napravite i čaj od kamilice, kojim ćete premazati bradavice nakon 20-tak minuta.

Listovi vinove lože eliminišu crvene bubuljice

Potrebno je uzeti jednu malu kašičicu usitnjenog lišća vinove loze i prokuvati desetak minuta u dva i po dl vode. Kada se napitak prohladi, procedite ga što bolje i konzumirajte između svih glavnih obroka. Nakon trideset dana pravi se pauza, a ukoliko ima potrebe, terapija se kasnije može i ponoviti.

Ako imate pomenute probleme, preporučujemo članak: kako ukloniti bubuljice.

Osvežite lice fenomenalnom maskom i losionom

Maska od grožđa pravi se od svežih bobica.

Dobro ogulite do dvadesetak komada i naravno povadite sve semnke iz njih te ih izgnječite u kašu. Pre toga, što bolje očistite vrat, lice i dekolte, pa nanesite dobijenu smesu. Posle dvadesetak minuta sve isperite mlakom vodom. Potpuno je svejedno hoćete li koristiti belo ili crno grožđe za ovaj recept.

Losion za lice od belog vina

je vrlo popularan i krajnje jednostavan.

Natopite vatu u belo vino i nanestete na kožu lica i vrat. Posle 20-25 minuta isperite ga dobro kamiličinim čajem. Vaša koža će posle kratkog perioda zablistati i osećaćete se sveže.

Ovakav tretman možete primenjivati povremeno, nikako nemojte previše često.

Terapija crnim grožđem od 14 dana

Evo zašto je dobro za naš organizam uzimati nekoliko dana samo crno grožđe!

Terapiju treba sprovesti u periodu od kraja avgusta do prvih nedelja oktobra. Ona treba trajati minimalno tri dana, a maksimalno dve nedelje.

Tokom čitave kure jede se samo grožđe, i to od jednog do 2,5 kilograma dnevno – za doručak, ručak i večeru. Može se uzimati i belo i crno, mada je crno grožđe bogatije flavonoidima.

Konzumirajte ga i u svim oblicima: izmiksajte ćelo zrno, iscedite ga, napravite voćnu salatu sa semenkama ili bez njih.

Ako se ne želite odreći drugih namirnica, uzimajte grožđe između obroka.

Napomene:

  1. Posle nekoliko dana terapije grožđem može doći do laksativnog dejstva. Ukoliko se nastavi s terapijom duže od nedelju dana, ponekad se javi i zatvor stolice. U slučaju opstipacije, jedite crno grožđe bez ljuske.
  2. Terapiju ne treba primenjivati u trudnoći i tokom dojenja, kao i tokom uzimanja antikoagulantnih lekova.
  3. Ovu terapiju treba izbegavati i u slučaju velike iscrpljenosti ili bolesti.

Semenke iz zrna grožđa su izuzetno bogate polifenolimaUlje iz semena grožđa

, koje karakteriše specifičan kiselo-sladak ukus, dodaje se u salate. Ono se koristi i u izradi kozmetičkih preparata za negu lica I tela. Savršeno deluje protiv starenja, sprečava pojavu fleka na koži, čak ih i eliminiše.

Sok od grožđa proređuje krv i na taj način doprinosi sprečavanju moždanog i srčanog udara. Sastav soka veoma je sličan majčinom mleku, samo bez proteina.

Ljuska grožđa takođe nije za bacanje, jer sadrži flavonoide i druge supstance koje deluju blagotvorno na organizam.

Recepti sa grožđem koje morate probati

Pita sa grožđem i kozjim sirom

Za kraj smo vam ostavili pravu poslasticu, evo koji vam sastojci za nju trebaju:

Za testo:

2 dl mleka
450 g brašna
20 g svežeg kvasca
1 vanilin šećer
2 kašike šećera
50 ml jogurta
50 g putera
1 jaje
prstohvat soli

Za nadev:

200 g hamburg grožđa
150 g kozjeg sira
2 kašike smeđeg šećera
malo bosiljka

Kako se pravi pita od grožđa:

  1. U posudi sjedinite mleko, kvasac, kašičicu šećera i brašna te ostavite nekto nadođe.
  2. Posebno pomešajte polovinu brašna i prstohvat soli pa dodajte nadošli kvasac, vanil-šećer, puter, preostali šećer i jogurt.
  3. Postepeno dodavajte preostalo brašno i umesite glatko testo te ga ostavite da nadođe.
  4. Razvijte testo i stavite ga u prethodno pouljen i brašnom posut pleh tako da pokrije ivice tepsije.
  5. Umutite jaje i premažite njime krajeve kore.
  6. Zatim preko testa rasporedite crno grožđe, pospite sirom i bosiljkom, pa pecite u zagrejanoj rerni.
  7. Kad pita bude napola pečena, izvadite je i pospite smeđim šećerom te vratite u rernu da se ispeče.

Za sam kraj savetujemo da u narednom periodu slobodno konzumirate belo i crno grožđe, bez prevelikog ustručavanja.