Bundeva kao lek za želudac, bubrege i dobro zdravlje

Bundeva je namirnica specifičnog ukusa i mirisa uspešno snižava nivo šećera u krvi, a preporučuje se i u slučaju bolesti želuca i tankog creva. Ona  potiče iz Južne Amerike, gde je od davnina jedna od glavnih namirnica u ishrani, dok su je Evropljani počeli koristiti u 16. veku. Specifičnog ukusa i mirisa, s obiljem dragocenih lekovitih sastojaka, koristi se za spravljanje raznih poslastica, kao i supa, variva…

U nastavku članka saznajte kakve su njene prednosti za zdravlje, te kako se korirsti bundeva kao lek..

Kako napraviti najzdraviji sok od bundeve, pogledajte odličan video

Lekovita svojstva bundeve su izvanredna

Bundeva je odličan diuretik, budući da pospešuje izbacivanje suvišne vode iz organizma, a naročito se preporučuje obolelima od reume, gihta i upale bubrega i mokraćne bešike. Sto češće bi trebalo da je jedu i dijabetičari, jer snižava nivo šećera u krvi.

Regeneriše pankreas u kratkom roku

Bundeva je dobar izvor vitamina A i C, kao i proteina, kalijuma, folne kiseline i antioksidansa, a pritom sadrži vrlo malo masnoća. Njene semenke bogate su proteinima, gvoždem, cinkom, magnezijumom, manganom i vitaminom K.

Korejski naučnici otkrili su da proteini iz bundevine kore sprečavaju rast patogenih mikroorganizama, uključujući i kandidu, koja uzrokuje ozbiljne zdravstvene tegobe.

Pored toga, kineski naučnici otkrili su da ekstrakt bundeve može biti od velike pomoći obolelima od dijabetesa tipa l, jer stimuliše proizvodnju insulina i regeneriše oštećene ćelije pankreasa.

da li je bundeva kao lek dobra

Takođe, budući da vitamin C, koji ova namirnica sadrži u većim količinama, pomaže u terapiji za šećernu bolesti, naročito dijabetičari treba maksimalno da iskoriste sezonu ovog povrća.

Semenke bundeve kao lek za kamen u bubregu

Hladnocedeno ulje semenki bundeve obiluje omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, koje jačaju organizam i snabdevaju ga energijom, a blagotvorno deluju i na zdravlje reproduktivnih organa, te nervni sistem.

Takode, bundevino ulje reguliše nivo holesterola u krvi, ublažavaimptome koji prate sindrom iritabilnog kolona i sprečavaju bolesti mokraćne bešike.

Bundevine semenke sprečavaju nastanak kamena u bubregu i imaju snažno antiupalno dejstvo.

Zahvaljujući visokom nivou triptofana, amino-kiseline koja podiže nivo serotonina (hormona sreće) u mozgu, seme se preporučuje u lečenju depresije.

Bundeva  je odličan izvor dijetetskih vlakana, proteina, minerala, vitamina i nezasićenih masnih kiselina, odličnih za srce. Takode, semenke bundeve sadrže fitosterine, biljne hormone koji su blagotvorni u slučaju benignih uvećanja prostate.

Dragocena riznica vitamina A

Ako dnevno pojedete samo 35 grama bundeve, snabdećete se dovoljnom količinom vitamina A, ključnog nutrijenta za zdravlje očiju i dobar vid (100 g bundeve sadrži 7384 IU vitamina A, što čini 246 procenata preporučene dnevne doze).

Osim toga, vitamin A sprečava oštećenja mrežnjače i usporava napredovanje retinopatije. U tom procesu pomažu i lutein i zeaksantin, snažni antioksidansi koje bundeva sadrži u znatnom procentu. Vitamin A takode je važan faktor u očuvanju zdravlja kože i kostiju, a budući daje reč o izuzetno snažnom antioksidansu, kako su pokazala istraživanja, može biti prevencija kad je reč o kanceru pluća i usne duplje.

Sadrži li bundeva kalorije

Bundeva kao lek ima brojne koristi po naše zdravlje, a uz to je i proglašena kraljicom jeseni. Ima izuzetno prijatan ukus, omiljena je namirnica upravo u ovom periodu na našim trpezama. Jedna od njenih glavnih prednosti je činjenica da je niskokalorična, te je idealna za držanje dijete, a pri tom detoksijuje ceo organizam za svega 14 dana.

U 100 grama sadrži se ukupno 28 kalorija, što je izvanredno za sve nas koji planiramo skinuti „viškove“. Može itekako da zasiti i nećete biti gladni jer daje energiju za ceo dan. Najveći deo činu voda (92,66 grama), ugljenih hidrata (5,73g), proteini (0,81g), masti (0,2g)  i ono što je veoma dobro, bundeva sadrži vlakna 0,9 grama.

Kao što znamo od pre vlaknasta hrana je izuzetno važna za regulaciju probave, omekšavanje stolice i za ubrzavanje metabolizma, koji je glavni preduslov ako želite zdravo mršaviti. Stoga vašu jesenju trpezu obavezno obogatite ovom izvanrednom namirnicom, koja je veoma zdrava.

U nastavku daćemo vam jedan odličan predlog za pečenje bundeve u rerni, koja će se sigurno dopasti vama i vašim ukućanima

Najbolja jela od bundeve

Fenomenalna punjena bundeva u rerni

Potrebni sastojci za ovaj recept:

1 manja muškatna bundeva
1 srednja glavica crnog luka
200 g šampinjona
150 g vitaminiziranog pirinča
2 kašike maslinovog ulja
2 lista blitve
200 g čeri paradajza
150 g mladog sira
so i biber, po ukusu

Pečenje bundeve u rerni postupak:

  1. Crni luk sitno iseckajte. šampinjone isecite na listove, blitvu na trake, a čeri paradajz na četvrtine.
  2. Presecite bundevu napola i izdubite joj sredinu, pa je pecite u rerni na 180 stepeni C 20 minuta.
  3. U međuvremenu, na maslinovom ulju prodinstajte crni luk, a potom dodajte perčurke i na srednjoj temperaturi dinstajte oko pet minuta.
  4. Dodajte pirinač i, postepeno dolivajući vodu, kuvajte dok ne omekša. Pri kraju dodajte izdubljeni deo bundeve isečen na komadiće (bez semena). Posolite i pobiberite.
  5. Bundevu izvadite iz rerne i filujte prethodno pripremljenom mešavinom. pa je vratite u rernui pecite još 15 minuta. Pred kraj dodajte čeri paradajz isečen napola i vratite da se zapeče još osam minuta.
  6. Gotovo jelo pospite blitvom i mladim sirom.

Verujemo da će vam se ovo jelo dopasti, još kad pri tom znamo koliko je bundeva lekovita, to je motiv više da je svakako ubacimo u zdrav jesenji meni.